ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Nje martes sipas vullnetit te perendis.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
doniNumri i postimeve : 7
Age : 33
Location : prizren
Points : 0
Registration date : 04/06/2008

MesazhTitulli: Nje martes sipas vullnetit te perendis.   Wed Jul 02, 2008 2:45 am

Vėllezėr dhe Motra,temėn te cilėn unė shpendi dhe
Linda dėshirojmė te ndajmė me ju pėr kėtė jave ėshtė shume e
rėndėsishme pėr jetėn e ēdo secilit besimtar te Krishterė,fjala ėshtė
pėr martesėn.

"Njė martesė sipas vullnetit te Perėndisė".
Martesa ėshtė shume e rėndėsishme pėr ēdo individ,ēdo njeri shqetėsohet shume pėr kėtė pike,gjithmonė i bėjnė pyetje vetvetes,cili ėshtė personi ideal pėr te qen gruaja apo burri i jetės time.
Ēdo individ ėndėrron te ketė njė grua me virtyte te mira,njė grua besnike me te cilėn dėshiron te kaloj jetėn.
Martesa ėshtė diēka shume e shenjet para syve te Zotit dhe si e tillė ajo edhe duhet te konsiderohet e shenjet.
Perėndia e pa qe njeriu kishte nevojė pėr gruan dhe nga brinjėt e burrit krijoj gruan,ne fakt njė qift i bashkuar i lidhur sipas vullnetit te Perėndisė janė gjymtyre te njeri tjetrit,dhe ata nuk mund te jetojnė pa njeri tjetrin,njė qift i bashkuar sipas vullnetit te Zoti ndihen mirė ne krahėt e njeri tjetrit,ndihen te sigurt,ndjen shume paqe dhe dashuri ne frymėn e shenjet,dhe kjo dashuri nuk ėshtė e pėrkohshme,mirėpo ėshtė njė dashuri e pėrjetshme.
Nėse ju akoma nuk e keni takuar personin ideal sipas vullnetit te zotit? Zoti kupton dėshirėn dhe nevojėn qe ti ke pėr gruan e jetės tende, Perėndia e kupton nevojėn qe ti ke pėr gjymtyrėn e trupit tėnd,
Shkrimi i shenjet thotė:ata do te jen njė mish i vetė.
ZANAFILLA 2:21-25
21.
Atėherė Zoti Perėndi e futi nė njė gjumė tė thellė njeriun, tė cilin e zuri gjumi; dhe mori njė nga brinjėt e tij dhe e mbylli mishin nė atė vend.
22. Pastaj Zoti Perėndi me brinjėn qė i kishte hequr njeriut formoi njė grua dhe e ēoi te njeriu.
23. Dhe njeriu tha: "Kjo sė fundi ėshtė kocka e kockave tė mia dhe mishi i mishit tim. Ajo do tė quhet grua sepse ėshtė nxjerrė nga burri".
24. Pėr kėtė arsye njeriu do tė braktisė babanė dhe nėnėn e tij dhe do tė bashkohet me gruan e tij, dhe do tė jenė njė mish i vetėm.
25. Dhe burri e gruaja e tij ishin qė tė dy lakuriq dhe nuk kishin turp prej kėsaj.
Perėndia ka njė plan pėr jetėn e ēdo secilit prej nesh ,plani i Perėndisė ėshtė me i miri pėr ne,Perėndia gjithashtu ka shume dhurata te mrekullueshme pėr ty.
Perėndia qysh ne krimin e botes u kujdes pėr Ademin,Perėndia e pa se njeriu ka nevojė pėr grua dhe nga brinjėt e mashkullit krijoj femrėn,Perėndia gjithashtu kujdestė sot edhe pėr ty,Perėndia ka dėshirė qe ty te takon me personin ideal dhe qe ju te jeni njė mish i vetėm.
Ne duhet te lutemi vazhdimisht dhe te lemė gjithēka ne duart e Perėndisė. Perėndia kėrkon nga ne qe ne ti besojmė gjithēka Atij.ne duhet te lutemi vazhdimisht pėr personin e jetės sonė dhe duhet te kėrkojmė qe ai person te jete sipas vullnetit te Perėndisė.
Si ta kuptojmė nėse ai person ėshtė sipas vullnetit te Perėndisė?
Rromakeve 8:26
Kėshtu, pra, edhe Fryma na ndihmon nė dobėsitė tona, sepse ne nuk dimė ēfarė tė kėrkojmė nė lutjet tona, sikurse duhet; por vetė Fryma ndėrhyn pėr ne me psherėtima tė patregueshme.
Shkrimi i shenjt na dėshmon se ne fillim gurja dhe burri ishin lakuriq dhe nuk kishin turp nga njeri tjetri,ne momentin kur mėkati hyri ne bote ata filluan te kenė turp nga njeri tjetri.


Mėkati na ndanė nga Perėndia
Mėkati ka ber qe ne bote te hynė turpi,dhuna,urrejtja,egoizmi,xhelozia dmth kėto janė pasojat e mėkatit,sikur te mos ishte mėkati ne bote Adami,Eva dhe gjithė pasardhėsit e tyre do te kishin jetuar se bashku me Perėndinė ne kopshtin e Edemit,pa mėkat,te zhveshur dhe pa pasur turp nga njeri tjetri.


Mėkati sjelli turpin ne kėtė bote.
Ju me siguri do te me kishit pyetur,perse ne bote ndodhin shume divorce? perse divorci ēdo herė e me shume ėshtė ne rritje?
Problemi ėshtė se djalli tundon shume ne kėtė pike,sepse ai nuk ka dėshirė qe njeriu te pėrjetoj dhuratėn me te madhe te perėndisė "martesėn’".
Shume qifte bashkėshortore ne kėtė bote jetojnė bashke pa pėrjetuar asnjėherė dashuri pėr njeri tjetrit,ata jetojnė vetėm sa pėr te jetuar ,dhe arsyeja perse vazhdojnė te bashkėjetojnė janė rrethanat,ata edhe pse nuk ndjejnė dashuri pėr njeri tjetrin,kanė shume probleme ,nuk janė te lumtur pėrkundėr te gjitha kėtyre problemeve pėrsėri vazhdojnė te jetojnė bashke,arsyeja e vetme pse janė bashke shpesh herė janė fėmijėt ,jetojnė bashke shkaku fėmijėve!.
Ne te shumtėn e rasteve tek personat qe nuk bashkohen sipas vullnetit te Zotit dashuria ėshtė vetėm njė emocion dhe njė epshe i momentit,ky epsh nuk zgjate shume ,ata martohen duke u besuar epsheve te tyre ,kjo dashuri zgjat disa muaj dhe me pas ata ndihen te zbrazur dhe me nuk ndjejnė asgjė pėr njeri tjetrin,nga kjo ndodhin divorcet,shume njerėz ne kėtė bote kanė nevojė pėr dashuri.
A mund ne te kemi dashuri nėse nuk jemi te rilindur? A mund ne te kemi dashuri nėse nuk e kemi Prendin ne zemrat tona?
Ne nuk mund te ndjejmė dashuri ne zemrat tona nėse fryma e Perėndisė nuk banon nė ne.
1Gjoni 4:7-8
7. Shumė tė dashur, le ta duam njeri tjetrin, sepse dashuria ėshtė nga Perėndia dhe kushdo qė do, ka lindur nga Perėndia dhe e njeh Perėndinė.
8. Ai qė nuk ka dashuri nuk e ka njohur Perėndinė, sepse Perėndia ėshtė dashuri.
Ne nuk mund te kemi dashuri ne zemrat tona nėse nuk e kemi njohur Perėndinė personalisht ne jetėn ton, ne nuk mund te kemi dashuri ne zemrat tona nėse nuk jetojmė njė jete me Perėndinė,sepse dashuria vjen nga Perėndia,sepse Perėndia ėshtė dashuri.amen
Romakeve 8:14 Sepse tė gjithė ata qė udhėhiqen nga Fryma e Perėndisė janė bij tė Perėndisė.
Shume njerėz ne kėtė bote kanė problem te dashurojnė,pėr shume njerėz dashuria ėshtė e pa arritshme, si mund te kemi dashuri nėse nuk e kemi ne zemėr paqen e Perėndisė?
2.Te kėrkojmė njė grua sipas vullnetit Perėndisė.
Njė Martesė sipas vullnetit te Perėndisė ėshtė e qėndrueshme dhe e pa dėshtuar,"sepse ata qe ka bashkuar Perėndia nuk mund ti ndaj askush".
Mato 19:4-6
4.
Dhe ai, duke u pėrgjigjur u tha atyre: ``A nuk keni lexuar ju, se ai qė i krijoi qė nė fillim, i krijoi mashkull dhe femėr?
5. Dhe tha: "Pėr kėtė arsye njeriu do ta lėrė babanė dhe nėnėn e vet dhe do tė bashkohet me gruan e vet; dhe tė dy do tė jenė njė mish i vetėm".
6. Dhe kėshtu ata nuk janė mė dy, por njė mish i vetėm; prandaj atė qė Perėndia ka bashkuar, njeriu tė mos e ndajė``.

Sa e mrekullueshme ėshtė kur ti ne jetėn tende ke njė grua sipas vullnetit te Perėndisė ,ėshtė njė bekim shume i madhe,kur uleni kokat dhe se bashku lutuni ,ėshtė njė bekim shume i madhe kur ne ju banon e njėjta fryme,o sa mrekulli ėshtė kur ne kemi pėrgjithmonė paqen e Zotit ,nėse ne ecim sipas vullnetit te Perėndisė ne mund te kemi paqen e tije,a nuk ėshtė e mrekullueshme vėllezėr dhe motra ,imagjinoni ti dhe bashkėshortja (ose bashkėshorti)do te jeni bashkė pėrjetėsisht ,Perėndia na ka ofruar njė privilegje shume te madhe,ne do te jemi bashke pėrjetėsisht.
Fjalet e urta 18:22
Kush ka gjetur grua ka gjetur njė gjė tė mirė dhe ka siguruar njė favor nga Zoti.
Ėshtė shume e rėndėsishme qe ne te lidhemi me njė person i cili do te jetė sipas vullnetit te perėndisė,ėshtė shume e rėndėsishme qe njė i krishterė te lidhet me njė te krishtere,sepse drita dhe errėsira nuk mund te shkojnė bashke.
Njė qift te krishterė Perėndia gjithashtu do te bekoj me shume fėmije,fėmijėt tuaj do te jen shume te bekuar me prindėrit e tyre krishterė ,ata do te rriten me prindėr te cilėt jetojnė me frymėn e perėndisė dhe ata do te trashėgojnė bekimet tona.
1Gjoni4-16-18
16.Dhe ne njohėm dhe besuam dashurinė qė Perėndia ka pėr ne. Perėndia ėshtė dashuri; dhe ai qė qėndron nė dashuri qėndron nė Perėndinė dhe Perėndia nė tė.
17. Nė kėtė dashuria u pėrsos nė ne (qė tė kemi guxim nė ditėn e gjyqit): sepse sikurse ėshtė ai, po kėshtu jemi edhe ne nė kėtė botė.
18. Nė dashuri nuk ka frikė, madje dashuria e pėrsosur e nxjerr jashtė frikėn, sepse frika ka tė bėjė me ndėshkimin, dhe ai qė ka frikė nuk ėshtė i pėrsosur nė dashuri.
Divorcet ne te shumtėn e rasteve ndodhin sepse jo besimtaret dhe ata te cilėt nuk e kanė njohur dashurin e Perėndisė martohen me kėto ambicie,do te duam njeri tjetrin,do te jetojmė te lumtur etj,pas njė periudhe ata e kuptojnė se e gjitha ishte njė iluzion,fillojnė te gjykojnė se nuk janė pėr njeri tjetrin dhe se nuk ndjejnė asgjė pėr njeri tjetrin etj.
Hapi i pare qe marrin ėshtė divorci,ky qift i divrocuar vazhdojnė te kėrkojnė dashuri tjera ne jete e tyre,njeri shkon martohet me njė tjetėr dhe tjetra me njė tjetėr.
Fillimi pėrsėri ėshtė shume i mirė pas pak ndodhe e njėjta drame, pėrsėri ndahen dhe nuk arrin te gjen njeriun ideal,duke kėrkuar ta gjejnė njeriun me te cilin do ta dashurojnė me zemėr njeri tjetrin. Njerėzit harrojnė se Perėndia ėshtė ai te cilin janė duke e kėrkuar dhe pėr te cilin kanė nevojė me se shumti.
O sa me dhimbsen kėta persona,sepse janė te pafajshėm,akoma nuk e kanė njohur dashurin e Zotit,djalli mund te bej ēka te dojė me kėta persona,dhe unė them se ata nuk janė te vetedishem dhe akoma nuk e kanė njohur armikun e tyre satanin.
Shkrimi thotė kėrkoni me se pari lavdin e perėndisė dhe te gjitha tjerat do tu jepen shtesė
Vėllezėr dhe motra, ne duhet te kėrkojmė vullnetin e Perėndisė,gjithēka tjetėr e bukur do te na jepet shtesė,perėndia ka shume dhurata pėr ne.
Lluka 12:31Kėrkoni mė parė mbretėrinė e Perėndisė dhe tė gjitha kėto do t`ju jepen si shtesė.
Unė jam i fejuar dhe jam i bindur se nuk e kam merituar kėtė dhuratė aq te madhe qe me ka ber perėndia,perėndia ka ber zemrėn time te sigurt dhe me ka takuar me personin ideal e cila me do shume dhe te cilėn e dua shume.
Mua me kujtohet para disa viteve kur jam bere i krishterė,kam braktisur gjerat e vjetra dhe isha i lumtur ne mardhenjen time me perėndinė,ne fakt ne fillim nuk isha I interesuar aspak te lidhem me ndenje vajzė sepse mua me mjaftonte dashuria e perėndisė,kisha dėshirė qe ta dua Zotin dhe ti kushtoj gjithēka atij,isha i gatshėm te mohoj vetveten.
Pas njė periudhe fillova te ndjej nevojė, perėndia e kuptoj nevojėn time.
Njė dite morra njė pėrgjigje nga Perėndia,Perėndia me premtoj se unė veē e kam siguruar personin ideal pėr ty,mos ke frik unė jam Zoti Perėndia yt qe te kam vajosur me frymėn time ,ti je biri ime dhe unė kujdesem pėr ty.
ky ishte premtimi i perėndisė qe me beri,unė fillova te lutem pėr gruan time,unė ne lutje thoja: Perėndi beko gruan time ,dhe mos lejo qe ajo te bije ne tundim,kujdesu perėndi pėr gruan time,unė ne fakt as qe e njihja gruan time, mirėpo une kam qen i bindur se perėndia e njeh mirė dhe se perėndia ishte duke pėrgatitur zemrat tona.
Perėndia me ka takuar me personin ideal,ai na ka bekuar shume ,dhe po na pėrdor shume pėr lavdin e tije,ne jemi shume te lumtur dhe lutemi pa pushim,ne e duam njeri tjetrin me njė dashuri te shenjt dhe e falėnderojmė perėndinė pėr njeri tjetrin.
Ke dilema se kush do te jete bashkėshortja apo bashkėshorti juaj?,unė te them mos u shqetėso sepse perėndia veē ka siguruar personin ideal pėr ty,ne vetėm duhet te presim me durim dhe gėzim dhuratėn e ēmuar qe perėndia ka siguruar pėr ty.
Fjalet e urta 19:14
Shtėpia dhe pasuritė janė trashėgimi nga etėrit, por njė bashkėshorte e mėnēur vjen nga Zoti.
Unė ne emėr te Zotit ju siguroj se ėshtė njė bekim shume i madhe nėse ti je i lidhur me njė te krishterė,ai person ndoshta mund te jetė njė vėlla apo motėr ne bashkėsi ku ti frekuenton,mirėpo ti duhesh te lutsh vazhdimisht pėr atė person duhet te qėndroni bashke te luteni bashke dhe te kuptoni se a ėshtė ai person sipas vullnetit te perėndisė,unė jam i bindur se fryma e shenjt do tu zbuloj.
Mos e merr hapin e fundit ne fillim ,mos I thuaj se unė te dua apo unė po ndjej se ti je personi sipas vullnetit te zotit ,lejoni qe fryma e shenjt tu bind zemrat e juaja,kaloni kohe se bashku,pa e zbulur se po ndjeni diqka per njeri tjetrin vetem lutuni s bashku si vėllezėr e motra ne Krishtin duke e pritur kohen e perėndisė dhe momentin e tije qe ju te ndremerni njė vendim pėr lidhje.
Para se unė te fejohesha,mami ime shpesh herė me thoshte,unė kam dėshirė qe djali ime te ketė pėr grua vajzėn me te bukur ne bote.
Ēka tha Jezusi
Mateu 7:9-11
9. A ka midis jush ndonjė njeri qė, po t`i kėrkojė i biri bukė, t`i japė njė gur?
10. Ose po t`i kėrkojė njė peshk, t`i japė njė gjarpėr? 11. Nė qoftė se ju, qė jeni tė kėqij, dini t`u jepni dhurata tė mira bijve tuaj, aq mė tepėr Ati juaj, qė ėshtė nė qiej, do t`u japė gjėra tė mira atyre qė ia kėrkojnė.
Perse besimtari i Krishterė duhet te martohet me njė te Krishtere?
Korintasve 6:16 A nuk e dini ju se ai qė bashkohet me njė kurvė bėhet njė trup me tė? Sepse thuhet: ``Do tė jenė tė dy, thotė Zoti, njė mish i vetėm``.
Lidhja e njė besimtari te krishterė me njė jobesimtare ėshtė shume e rrezikshme,sepse kjo lidhje rrezikojnė marrėdhėnien tone me Perėndinė.
A ka mundėsi ky qift te jen njė mish i vetėm?
Probleme te pa imagjinuar do te ndodhin ne jeten tende,ti do te jeshe i tradhtuar.sepse nje burr apo nje grua jo e krishtere do te bej traderti bashkshortoire sa her qe i jepet rasti.
A e shikoni vellezer dhe motra sa e rrezikshme eshte per besimin tone nje lidhje martesore me nje jo besimtare.
MARTESA ME NJE JOBESIMTARE DO TE PENGOJ VAZHDIMISHTE JETEN DENDE FRYMORE, ME NJE FJAL KJO LIDHJE DO TE SHKATROJ BESIMIN TENDE.
Martesa sipas vullnetit te Zotit ėshtė njė martesė e pėrjetshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Kalimi provokon tundimin   Tue May 26, 2009 4:18 pm

Pershendetje Shpend
Nje mesazh i mir por ne praktik sot ne boten moderne e shohim kalimin si opsion para martese te cilin un nuk e besoj, thjesht besoj qe kalimi para martese edhhe nese jan besimtar provokon tundimin per te bere mekat ose vetem eshte bere mekati keshtu qe un besoj qe institucioni marteses eshte me e mira mbrojtje per nje besimtar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
 
Nje martes sipas vullnetit te perendis.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Martesa dhe Familja-
Kėrce tek: