ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Dhjetė mėnyrat e tė sjellurit qė dėmtojnė trurin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
nickyNumri i postimeve : 155
Age : 25
Location : Gjakove
Points : -5
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Dhjetė mėnyrat e tė sjellurit qė dėmtojnė trurin   Fri Aug 15, 2008 8:33 amHumbja e gjumit mund tė kthehet nė njė faktor tė vėrtetė rreziku pėr shėndetin
tuaj. Truri si organ i brendshėm i njeriut ka nevojė pėr pushim. Pagjumėsia e madhe apo ērregullimet e theksuara tė gjumit pėrshpejtojnė vdekjen, sepse mungesa e gjumit shoqėrohet me eliminimin e qelizave trunore.

Sjelljet qė dėmtojnė trurin dhe shėndetin tuaj

- Mosngrėnia e mėngjesit
- Ngrėnia pa masė
- Pirja e duhanit
- Pėrdormi i tepėrt i sheqerit
- Ndotja e ajrit
- Humbja e gjumit
- Mbulimi i kokės pėrgjatė fjetjes
- Aktivizimi i trurit kur je i sėmurė
- Mungesa e mendimeve stimuluese
- Tė flasėsh rrallė

1- Mosngrėnia e mėngjesit

Njerėzit tė cilėt nuk hanė mėngjes do tė kenė sasi tė pakta tė sheqerit nė gjak dhe si rezultat i kėsaj, truri nuk do tė ketė rezerva tė mjaftueshme ushqyese, prandaj shkakton degjenerimin e trurit. Kėshtu edhe nė rastet e dietave ushqimore ngrėnia e mėngjesit ėshtė e rekomanduar nga
dietologėt.

2- Ngrėnia pa masė

Jo vetėm mungesa e oreksit por edhe ngrėnia e tepėrt ėshtė njė ves qė shkakton forcimin e arterieve trunore, e cila tė shpie deri nė zvogėlimin e fuqisė mentale. Nė njė dietė tė shėndetshme ditore parashikohet edhe njė sasi e caktuar
ushqimi, pėr tė mos rrezikuar mbipeshėn dhe probleme tė ndryshme shėndetėsore.

3- Pirja e duhanit

Pėrdorimi i duhanit, tashmė dihet se ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin tuaj. Pirja e tij shkakton tkurrje tė shumėfishtė tė trurit dhe mund tė shkaktojė sėmundjen e Alzheimerit.

4- Pėrdormi i tepėrt i sheqerit

Eksperimentet e ndryshme tė realizuara nė vite kanė treguar se pėrdorimi i tepėrt i sheqerit, qoftė ai nė ngrėnie apo pije, pengon nė thithjen dhe pėrvetėsimin e proteinave dhe lėndėve tjera ushqyese, duke shkaktuar vėshtirėsi nė zhvillimin e trurit.

5- Ndotja e ajrit

Edhe faktorėt ambientalė veprojnė drejt pėr sė drejti nė shėndetin tuaj. Njė faktor i tillė ėshtė edhe ndotja e ambientit. Kjo ndodh sidomos nė zonat urbane. Truri ėshtė njėri prej konsumatorėve mė tė mėdhenj tė oksigjenit nė organizmin tonė. Thithja e ajrit tė ndotur dobėson furnizimin e trurit me oksigjen duke zvogėluar efikasitetin e tij.

6- Humbja e gjumit

Truri si organ i brendshėm i njeriut ka nevojė pėr pushim. Pagjumėsia e madhe pėrshpejton ne vdekjen - mbarimin e qelizave trunore etj.

7- Mbulimi i kokės pėrgjatė fjetjes

Pėr disa prej jush tė mbulosh kokėn kur fle mund tė jetė njė veprim i njohur. Por tė mbulosh kokėn pėrderisa jeni duke fjetur, ēon nė shtimin e dioksid karbonit dhe zvogėlimin i oksigjenit, gjė qė shkakton dėmtimin e trurit.

8- Aktivizimi i trurit kur je i sėmurė

Puna e vėshtirė apo tė studiuarit gjatė sėmundjes, ēon nė zvogėlimin i efektshmėrisė sė trurit, si dhe prishjen e tij. Kur jeni i sėmurė duhet tė tregoheni tė kujdesur dhe tė relaksoheni.

9- Mungesa e mendimeve stimuluese

Tė menduarit ėshtė metoda mė efikase ne stėrvitjen e trurit tonė. Mungesa e mendimeve stimuluese ne tru shkakton tkurrjen e tij.

10- Tė flasėsh rrallė

Disa thonė "Kur nuk je nė brendėsi tė njė bisede mė mirė tė heshtėsh, sesa tė flasėsh pa lidhje". Por jo gjithmonė ėshtė e vlefshme kjo. Truri juaj ka nevojė tė jetė nė funksion. Bisedat intelektuale do tė ndihmojnė qė truri tė jetė sa mė efikas.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.kosovahacker.forumotion.com
nickyNumri i postimeve : 155
Age : 25
Location : Gjakove
Points : -5
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Re: Dhjetė mėnyrat e tė sjellurit qė dėmtojnė trurin   Fri Aug 15, 2008 8:36 am

hehe edhe Doc jom bo hahahha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.kosovahacker.forumotion.com
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Re: Dhjetė mėnyrat e tė sjellurit qė dėmtojnė trurin   Sat Aug 16, 2008 9:56 am

nicky shkruajti:
hehe edhe Doc jom bo hahahha
O Drrrrrrrrr po ti je ska Drrrrrrrrr po pa hajgare qikjo eshte e vertet veq a
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
nickyNumri i postimeve : 155
Age : 25
Location : Gjakove
Points : -5
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Re: Dhjetė mėnyrat e tė sjellurit qė dėmtojnė trurin   Thu Aug 28, 2008 6:46 pm

qyyy DRRRRRRRRRRR e ti shkenctar a hahaha
ani de punojim bashk ti shkenctar une drrrrrrrrrr :P:P

edhe kut smuhesh te kqyri pa pare se me t'ngjofshem shkoin punt ktu en gjk hahaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.kosovahacker.forumotion.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dhjetė mėnyrat e tė sjellurit qė dėmtojnė trurin   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dhjetė mėnyrat e tė sjellurit qė dėmtojnė trurin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Debate dhe diskutime-
Kėrce tek: