ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Retė rol nė atmosferėn e Marsit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
nickyNumri i postimeve : 155
Age : 25
Location : Gjakove
Points : -5
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Retė rol nė atmosferėn e Marsit   Fri Aug 22, 2008 9:19 am

Retė rol nė atmosferėn e Marsit
Tė tjera zbulime janė zhvilluar mbi planetin e kuq tė Marsit. Sė fundi shkencėtarėt kanė zbuluar se grimcat e akullit qė janė pjesė pėrbėrėse tė reve tė cilat ndodhen mbi Mars, luajnė “njė rol thelbėsor" nė stabilitetin dhe kompozimin e atmosferės tė planetit tė kuq, veēanėrisht sa i takon ozonit, bėn tė ditur njė studim nė revistėn "Natyrė".

Ashtu sikurse edhe nė planetin Tokė, veprimet reciproke mes elementeve kimike tė gazta dhe kristaleve tė akullit tė disa reve luajnė njė rol shumė tė rėndėsishėm nė humbjen e ozonit tė stratosferės.

Meqenėse retė me grimca akulli ishin vėzhguar shpesh nė atmosferėn e Marsit, kėrkuesit, tė drejtuar nga Franck Lefčvre (CNRS), kėrkuan tė pėrcaktonin nėse edhe nė kėtė planet ndodhte e njėjta gjė si nė Tokė.

"Nė qoftė se tė njėjtat procese kimike do tė ndodhnin nė kėtė planet, kjo hedh njė dritė tė re mbi rolin e Marsit si laborator natyral pėr tė kuptuar mė mirė kiminė e atmosferės sonė”- thonė kėrkuesit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.kosovahacker.forumotion.com
 
Retė rol nė atmosferėn e Marsit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Lajme-
Kėrce tek: