ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Shume njerz ne bote mendojn qe zoti nuk pergjigjet.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
doniNumri i postimeve : 7
Age : 33
Location : prizren
Points : 0
Registration date : 04/06/2008

MesazhTitulli: Shume njerz ne bote mendojn qe zoti nuk pergjigjet.   Sun Sep 07, 2008 3:25 am

Pse Zoti lejon te ndodhin gjera te keqija?Ne bote ndodhin gjera te keqija dhe shume njerez pyesin “ Po Perendia ? Ku eshte Perendia ? Perse i lejon Ai te ndodhin gjithe keto gjera te temerrshme dhe nuk nderhyn ?
Shpesh here njeriu ndodhet perballe nje mendimi dhe ideje te rrezikshme si “ Ndoshta Perendia nuk ekziston, dhe ateizmi eshte I vertete “.

Nje here ne nje qytet gjerman, ishte nje pastor. Ne ate kohe u zhvillua nje greve e madhe e minatoreve. Duke ecur ne rruge ky pastor pa nje burre kembezbathur qe rrinte tek porta e nje shtepie me disa shoke. Ai ankohej per gjendjen e rende ekonomike, shtrenjtesine e madhe te jeteses, per rrogen e ulet, madje aq te ulet sa nuk perballonte jetesen e familjes dhe femijet po i vdisnin urie. Ky burre e pa dhe i thirri pastorit. Ai i tha: “ Degjo prift, ne rast se ekziston nje Perendi, gje per te cilen nuk jam i sigurt, dua qe kur te vdes dua qe te ndodhem para tij dhe ti them: Perse o Zot lejon qe njerezit te shfarosen ne fushat e betejes ? Perse lejon qe femijet te vdesin urie, ndersa shume te tjere zhdepen se ngreni ? Perse lejon qe shume njerez te vdesin nga kanceri ? Perse ? Perse ? …. Dhe se fundi do ti them: “ Ti, Perendi, largohu, ik qe ketej, largohu nga njerzit.” - Atehere pastori iu pergjigj: “ Ke te drejte, larg qofte ky Perendi !” Burri u cudit nga ajo qe degjoi dhe tha: “ Degjo, ti je pastor dhe nuk mund te flasesh keshtu “ Por Pastori ia ktheu: “ Ky Perendi, per te cilin ti po shprehesh me te tilla fjale, ky Perendi qe ti po akuzon, duke e vene ne bangon e te akuzuareve, ky Perendi per te cilin ti po flet, ekziston vetem ne imagjinaten tende. Pra, nje Perendi si e cileson ti, nuk ekziston, por dua te te them se ekziston nje tjeter Perendi, Ai i verteti. Pra, atij, do ti paraqitesh si i akuzuar, dhe para Tij nuk do mund te hapesh gojen, sepse Ai do te akuzoje ty: “Pse s’me ke kerkuar? Pse nuk me ke respektuar ? Pse ke jetuar ne mekat ? Pse ke genjyer ? Pse ke urrejtur dhe je grinder ?” Ai do te ti beje keto pyetje dhe ti nuk do jesh ne gjendje te flasesh. Ai i bindesh ti ligjit te Perendise ? Perendia na e ka dhene ate, pra, jemi ne te akuzuarit dhe jo Perendia”
Pyetja “ Perse Perendia nuk nderhyn ?” –shtrohet gabuar. Sikur ne vendin te gjykatesit te jemi ne dhe ne vendin e te pandehurit qendron Perendia.


2. Heshtja e Perendise

Perse hesht Perendia? - Ka nje varg ne Bibel qe thote “ Ate qe mbjell, ate do korresh “. N.q.s ne ia kemi kthyer shpinen Perendise dhe nuk kemi deshire te degjojme ate qe na thote Ai, atehere nuk mund te presim qe Ai ten a degjoje kur e therrasim. Ne Bibel Perendia ka thene: “ Ju bera thirrje dhe nuk me degjuat “


3. Largesia e madhe pengon degjimin e pergjigjes

Kur mendojme se Perendia nuk pergjigjet, do te thote se jemi shume larg Tij. Shume njerez e kane braktisur Perendine, dhe, kur gjenden ne gjendje te mjeruar, therrasin: “Si eshte e mundur qe Perendia me la keshtu te mjere? Perse me braktisi ? Perse nuk nderhyn Ai ?”
Secili nga ne e di se duhet te pendohet ? Perse nuk e ben kete gje ? Ndrysho rrugen tended he atehere do te degjosh zerin e Perendise.


4. Duhet te degjojme fjalen e fundit te Perendise

Ne rastet kur te duket se Perendia nuk te pergjigjet, duhet te degjosh Fjalen e Tij te fundit . Per kete po them nje varg te Bibles: “ Ne te kaluaren Perendia foli shpeshhere dhe ne menyra te ndryshme me te paret tane me ane te profeteve. Por tani, keto ditet e fundit, na ka folur me ane te Birit “ (Jezusit)

Ky Jezus eshte Ai qe thote Bibla, “Fjala e Perendise”. Pra, Jezu Krishti eshte Fjala e fundit e Perendise. N.q.s ti nuk e degjon dhe nuk e pranon Ate, Perendia nuk ka se cfare te thote. Kur njerezit ankohen, Perendia nuk flet. Ai nuk ka asgje per te thene, n.q.s ti nuk e degjon fjalen e Tij.
Qe mund te kesh Jezusin, duhet ta pranosh Ate. Nuk ka rruge tjeter, Ai eshte mes njerezve dhe u flet atyre.

Nje here nje i lebrosur kishte deshire te shihte Jezusin. Cau midis turmes dhe chkoi para Tij. Turma deshi ta perzinte. Por ai i ra ne gjunje Jezusit dhe i tha: “ Jezus. N.q.s do, ti mund te me ndihmosh, te me sherosh.” Turma mendoi se Jezusi do te largohej prej tij, por nuk ndodhi keshtu. Jezusi, duke e pare ate njeri, iu afrua dhe e preku me dore. Ai i tha: “Ngrihu, je i sheruar” -dhe keshtu ndodhi. Ky njeri me nje semundje te tmerrshme u sherua ! (Lebroza ishte nje semundje dermatologjike ku e gjithe lekura prishej dhe keta njerez jetonin te vetmuar, larg qytetit, ne vende te vecanta)

Perendia ju do

“ Sepse kaq shume e deshi Perendia boten, saqe dha birin e Tij te vetemlindur, qe kushdo qe beson ne Te, te mos humbase por te kete Jeten e Perjetshme “ Gjoni 3:16

“ Por Perendia e tregon dashurine e Tij ndaj nesh ne ate qe, kur ende ishim mekatar Krishti vdiq per ne". Romaket 5:8


Jezusi thote:

“Ja, une qendroj te dera dhe trokas; nese dikush e degjon zerin tim dhe e hap deren, une do te hyj te k ai “ Zbulesa 3:20 a

Zoti ju bekofte shume po beni nje pune te mir me ket forume
Nga vllau juaj liridoni ju dua shume
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Re: Shume njerz ne bote mendojn qe zoti nuk pergjigjet.   Sun Sep 07, 2008 12:32 pm

Tem shum e qelluar per te diskutuar edhe per te folur une e perdori nje shprehje qe e kam mesuar nga nje besimtar ne bashkesi Zoti eshte Zoti edhe ai bon shka te doj vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
Dr.Yes[aGoN1]

avatar

Numri i postimeve : 201
Age : 26
Location : Gjakova
Points : 13
Registration date : 28/05/2008

MesazhTitulli: Re: Shume njerz ne bote mendojn qe zoti nuk pergjigjet.   Mon Sep 08, 2008 7:14 am

ja ja skender shprehja osht ndryshe: Zoti osht Zoti edhe kur t'thot dishka me bo e bon, Ai nuk bon hajgare (Y) doni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
doniNumri i postimeve : 7
Age : 33
Location : prizren
Points : 0
Registration date : 04/06/2008

MesazhTitulli: Shume njerz ne bote mendojn qe zoti nuk pergjigjet   Mon Sep 08, 2008 10:12 am

Jetojmė nė njė epokė ku tundimin e kemi gjithmonė para syve. Nganjėherė pa u menduar mirė, marrim vendime tė gabuara dhe mėkatare, apo themi diēka qė e dimė se s’duhet ta themi. Kapitulli 3 i Zanafillės na tregon se djalli thur plane dinake. Ai e di mirė se kė buton duhet tė shtypė pėr tė na larguar ne prej Zotit. Ai ėshtė mjeshtėr i mashtrimit dhe i sulmeve tė papritura dhe dinake. Ai nuk na sulmon shpesh ballė pėr ballė. Si duhet tė reagojmė, kur e shohim se Satanai po pėrpiqet tė na mundė, tė na tundojė e tė na largojė nga Krishti? Do mundohemi t’i pėrgjigjemi kėsaj pyetjeje nė dy studime mbi qėllimet e Satanait.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
doniNumri i postimeve : 7
Age : 33
Location : prizren
Points : 0
Registration date : 04/06/2008

MesazhTitulli: Shume njerz ne bote mendojn qe zoti nuk pergjigjet.   Mon Sep 08, 2008 10:17 am

Askush kur tundohet tė mos thotė: “Jam tunduar nga Perėndia”, sepse Perėndia nuk mund tė tundohet nga e keqja, dhe ai vet nuk tundon asnjeri. Por secili tundohet i udhėhequr dhe i mashtruar nga lakmia e vet” (Jakobi 1:13-14).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
doniNumri i postimeve : 7
Age : 33
Location : prizren
Points : 0
Registration date : 04/06/2008

MesazhTitulli: Shume njerz ne bote mendojn qe zoti nuk pergjigjet   Mon Sep 08, 2008 10:21 am

Kur djalli na e hap derėn pėr tė mėkatuar, Krishti na e hap derėn pėr tė arritur fitoren dhe shenjtėrinė. Perėndia nuk do tė lejojė qė tė tundohemi pėrtej fuqisė tonė pėr t’i rezistuar atij tundimi. Kjo e vėrtetė na siguron armaturėn kundėr ēdo lloj qėllimi tė djallit.
Djalli ėshtė armiku ynė, por ai nuk ėshtė mė i madh sesa Zoti, i cili na bleu me gjakun e Tij. “Ju jeni prej Perėndisė, o djem tė rinj, dhe i keni mundur ata, sepse ai qė ėshtė nė ju ėshtė mė i madh se ai qė ėshtė nė botė” (1 Gjonit 4:4).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Re: Shume njerz ne bote mendojn qe zoti nuk pergjigjet.   Wed Sep 24, 2008 1:42 pm

Zoti jo vetem qė pėrgjigjet por edhe vepron nė nevojat tona.
sepse sytė e Zotit janė mbi tė drejtėt dhe veshėt e tij janė nė lutjen e tyre; por fytyra e Zotit ėshtė kundėr atyre qė bėjnė tė keqen''.1 Pjetrit 3:10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shume njerz ne bote mendojn qe zoti nuk pergjigjet.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shume njerz ne bote mendojn qe zoti nuk pergjigjet.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Debate dhe diskutime-
Kėrce tek: