ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Nė botė ka 177 milionė domene tė ndryshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
nickyNumri i postimeve : 155
Age : 25
Location : Gjakove
Points : -5
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Nė botė ka 177 milionė domene tė ndryshme   Sun Feb 22, 2009 8:00 am

Nė botė ka 177 milionė domene tė ndryshme


Kompania VeriSign, njėri prej regjistrave mė tė mėdhenj tė domeneve, ka publikuar raportin e saj vjetor pėr numrin e domeneve tė regjistruara, dhe atė nėpėrmes njė vargu parametrash tė ndryshėm.

Raporti i i parė i sivjetmė i VeriSign i cili ėshtė titulluar “The Domain Name Industry Brief” sjell tė dhėnat tė plota pėr tėrė vitin paraprak.

Sipas raporteve tė saj, fundi i vitit 2008 ka sjellė numrin e pėrgjithshėm prej 177 milionė domeneve tė regjistruara (.com, .net), qė ėshtė rritje prej 16 pėr qind nė krahasim me tė dhėnat e vitit 2007.Megjithatė, nėse krahasohet tremujori i fundit i vitit 2008, me atė tretin tė njėjtit vit, ėshtė shėnuar vetėm dy pėr qind rritje tė domeneve tė regjistruara.

Sa u pėrket domeneve tė shteteve (.it, .us. e tė ngjashme), sipas tė dhėnave tė VeriSign janė 7.1 milionė, qė ėshtė rritje prej 22 pėr qind nė krahasim me tė dhėnat e njė viti mė parė, respektivisht tre pėr qind nė krahasim me tremujorin e tretė tė vitit 2008.

Sa i pėrket numrit tė domeneve tė regjistruara, domenet mė shumta janė .com, pasuar nga ai kinez .cn, gjerman .de si dhe .net nė vendin e katėrt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.kosovahacker.forumotion.com
 
Nė botė ka 177 milionė domene tė ndryshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Internet dhe teknologjia :: Internet dhe teknologjia-
Kėrce tek: