ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Deklerata e pavarėsis sė Kosovės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Deklerata e pavarėsis sė Kosovės   Sun Jun 01, 2008 8:52 am

Deklarata e pavarėsisė sė Kosovės

Tė mbledhur nė mbledhje tė jashtėzakonshme mė 17 shkurt 2008, nė kryeqytetin e Kosovės, nė Prishtinė,
Duke iu pėrgjigjur thirrjes sė popullit pėr tė ndėrtuar njė shoqėri qė respekton dinjitetin njerėzor dhe afirmon krenarinė dhe synimet e qytetarėve tė saj,
Tė zotuar pėr t’u pėrballur mė trashėgiminė e dhembshme tė sė kaluarės sė afėrt nė frymė tė pajtimit dhe faljes,
Tė pėrkushtuar ndaj mbrojtjes, promovimit dhe respektimit tė diversitetit tė popullit tonė,
Duke riafirmuar dėshirėn tonė pėr t’u integruar plotėsisht nė familjen euroatlantike tė demokracive,
Duke vėrejtur se Kosova ėshtė njė rast special qė del nga shpėrbėrja jokonsensuale e Jugosllavisė dhe nuk ėshtė presedan pėr cilėndo situatė tjetėr, Duke rikujtuar vitet e konfliktit dhe dhunės nė Kosovė qė shqetėsuan ndėrgjegjen e tė gjithė popujve tė civilizuar, Mirėnjohės qė bota intervenoi mė 1999 duke hequr nė kėtė mėnyrė
qeverisjen e Beogradit mbi Kosovėn, dhe vendosur Kosovėn nėn administrimin e pėrkohshėm tė Kombeve tė Bashkuara,

Krenarė qė
Kosova qė atėherė ka zhvilluar institucione funksionale, multietnike tė
demokracisė qė shprehin lirisht vullnetin e qytetarėve tanė,

Duke rikujtuar vitet e negociatave tė sponsorizuara ndėrkombėtarisht
ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės mbi ēėshtjen e statusit tonė tė
ardhshėm politik,

Duke shprehur keqardhje qė nuk u arrit asnjė
rezultat i pranueshėm pėr tė dyja palėt pėrkundėr angazhimit tė
mirėfilltė tė udhėheqėsve tanė,

Duke konfirmuar se
rekomandimet e tė Dėrguarit Special tė Kombeve tė Bashkuara, Martti
Ahtisaari, i ofrojnė Kosovės njė kornizė gjithėpėrfshirėse pėr
zhvillimin e saj tė ardhshėm, dhe janė nė vijė me standardet mė tė
larta europiane pėr tė drejtat tė njeriut dhe qeverisjen e mirė,
Tė vendosur qė ta shohim statusin tonė tė zgjidhur nė mėnyrė qė t’i
jipet popullit tonė qartėsi mbi tė ardhmen e vet, tė shkohet pėrtej
konflikteve tė sė kaluarės dhe tė realizohet potenciali i plotė
demokratik i shoqėrisė sonė,

Duke nderuar tė gjithė burrat dhe gratė qė bėnė sakrifica tė mėdha pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme mė tė mirė pėr Kosovėn,

1. Ne, udhėheqėsit e popullit tonė, tė zgjedhur nė mėnyrė demokratike,
nėpėrmjet kėsaj Deklarate shpallim Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran.
Kjo shpallje pasqyron vullnetin e popullit tonė dhe ėshtė nė
pajtueshmėri tė plotė me rekomandimet e tė Dėrguarit Special tė Kombeve
tė Bashkuara, Martti Ahtisaari, dhe Propozimin e tij Gjithėpėrfshirės
pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės.

2. Ne shpallim Kosovėn
njė republikė demokratike, laike dhe multietnike, tė udhėhequr nga
parimet e jodiskriminimit dhe mbrojtes sė barabartė sipas ligjit. Ne do
tė mbrojmė dhe promovojmė tė drejtat e tė gjitha komuniteteve nė Kosovė
dhe krijojmė kushtet e nevojshme pėr pjesėmarrjen e tyre efektive nė
proceset politike dhe vendimmarrėse.

3. Ne pranojmė plotėsisht
obligimet pėr Kosovėn tė pėrmbajtura nė Planin e Ahtisarit, dhe
mirėpresim kornizėn qė ai propozon pėr tė udhėhequr Kosovėn nė vitet nė
vijim. Ne do tė zbatojmė plotėsisht ato obligime, pėrfshirė miratimin
prioritar tė legjislacionit tė pėrfshirė nė Aneksin XII tė tij,
veēanėrisht atė qė mbron dhe promovon tė drejtat e komuniteteve dhe
pjesėtarėve tė tyre.

4. Ne do tė miratojmė sa mė shpejt qė tė
jetė e mundshme njė kushtetutė qė mishėron zotimin tonė pėr tė
respektuar tė drejtat e njeriut dhe liritė themelore tė tė gjithė
qytetarėve tanė, posaēėrisht ashtu siē definohen me Konventėn Europiane
pėr tė Drejtat e Njeriut. Kushtetuta do tė inkorporojė tė gjitha
parimet relevante tė Planit tė Ahtisaarit dhe do tė miratohet nėpėrmjet
njė procesi demokratik dhe tė kujdesshėm.

5. Ne mirėpresim
mbėshtetjen e vazhdueshme tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr zhvillimin
tonė demokratik nėpėrmjet tė pranive ndėrkombėtare tė themeluara nė
Kosovė nė bazė tė Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve
tė Bashkuara (1999). Ne ftojmė dhe mirėpresim njė prani ndėrkombėtare
civile pėr tė mbikėqyrur zbatimin e Planit tė Ahtisaarit dhe njė mision
tė sundimit tė ligjit tė udhėhequr nga Bashkimi Europian. Ne, po ashtu,
ftojmė dhe mirėpresim NATO-n qė tė mbajė rolin udhėheqės nė praninė
ndėrkombėtare ushtarake dhe tė zbatojė pėrgjegjėsitė qė i janė dhėnė
sipas Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara
(1999) dhe Planit tė Ahtisaarit, deri nė atė kohė kur institucionet e
Kosovės do tė jenė nė gjendje tė marrin kėto pėrgjegjėsi. Ne do tė
bashkėpunojmė plotėsisht mė kėto prani nė Kosovė pėr tė siguruar paqen,
prosperitetin dhe stabilitetin nė tė ardhmen nė Kosovė.

6. Pėr
arsye tė kulturės, gjeografisė dhe historisė, ne besojmė se e ardhmja
jonė ėshtė nė familjen europiane. Pėr kėtė arsye, ne shpallim synimin
tonė pėr tė marrė tė gjitha hapat e nevojshėm pėr tė siguruar
anėtarėsim tė plotė nė Bashkimin Europian sapo qė tė jetė e mundshme
dhe pėr tė zbatuar reformat e kėrkuara pėr integrim europian dhe
euroatlantik.

7. Ne i shprehim mirėnjohje Organizatės sė
Kombeve tė Bashkuara pėr punėn qė ka bėrė pėr tė na ndihmuar nė
rimėkėmbjen dhe rindėrtimin pas lufte dhe ndėrtimin e institucioneve tė
demokracisė. Ne jemi tė pėrkushtuar tė punojmė nė mėnyrė konstruktive
me Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara gjersa ajo vazhdon punėn e saj nė
periudhėn nė vijim.

8. Me pavarėsinė vie detyra e anėtarėsisė
sė pėrgjegjshme nė bashkėsinė ndėrkombėtare. Ne e pranojmė plotėsisht
kėtė detyrė dhe do t’i pėrmbahemi parimeve tė Kartės sė Kombeve tė
Bashkuara, Aktin Final tė Helsinkit, akteve tjera tė Organizatės pėr
Siguri dhe Bashkėpunim nė Europė, obligimeve ligjore ndėrkombėtare dhe
parimeve tė marrėdhėnieve tė mira ndėrkombėtare qė shėnojnė
marrėdhėniet ndėrmjet shteteve. Kosova do tė ketė kufijtė e saj
ndėrkombėtarė ashtu siē janė paraparė nė Aneksin VIII tė Planit tė
Ahtisaarit, dhe do tė respektojė plotėsisht sovranitetin dhe
integritetin territorial tė tė gjithė fqinjve tanė. Kosova, po ashtu,
do tė pėrmbahet nga kėrcėnimi apo pėrdorimi i forcės nė cilėndo mėnyrė
qė ėshtė jokonsistente me qėllimet e Kombeve tė Bashkuara.

9.
Ne, nėpėrmjet kėsaj Deklarate, marrim obligimet ndėrkombėtare tė
Kosovės, pėrfshirė ato tė arritura nė emrin tonė nga Misioni i
Administratės sė Pėrkohshme tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė (UNMIK),
si dhe obligimet e traktateve dhe obligimet tjera tė ish-Republikės
Socialiste Federative tė Jugosllavisė ndaj tė cilave obligohemi si
ish-pjesė konstituive, pėrfshirė konventat e Vjenės pėr marrėdhėniet
diplomatike dhe konsullore. Ne do tė bashkėpunojmė plotėsisht me
Tribunalin Penal Ndėrkombėtar pėr ish-Jugosllavinė. Ne synojmė tė
kėrkojmė anėtarėsim nė organizatat ndėrkombėtare, nė tė cilat Kosova do
tė synojė tė kontribuojė pėr qėllime tė paqes dhe stabilitetit
ndėrkombėtar.

10. Kosova shpall zotimin e saj ndaj paqes dhe
stabilitetit nė rajonin tonė tė Europės Juglindore. Pavarėsia jonė e
sjell nė fund procesin e shpėrbėrjes sė dhunshme tė Jugosllavisė.
Gjersa ky proces ka qenė i dhembshėm, ne do tė punojmė pa pushim pėr
t’i kontribuar njė pajtimi qė do tė lejonte Europėn Juglindore tė
shkojė pėrtej konflikteve tė sė kaluarės dhe tė farkojė lidhje tė reja
rajonale tė bashkėpunimit. Pėr kėtė arsye, do tė punojmė sė bashku me
fqinjtė tanė pėr tė avansuar tė ardhmen tonė tė pėrbashkėt europiane.

11. Ne shprehim, nė veēanti, dėshirėn tonė pėr tė vendosur marrėdhėnie
tė mira me tė gjithė fqinjtė tanė, pėrfshirė Republikėn e Serbisė, me
tė cilėn kemi marrėdhėnie historike, tregtare dhe shoqėrore, tė cilat
synojmė t’i zhvillojmė mė tej nė tė ardhmen e afėrt. Ne do tė vazhdojmė
pėrpjekjet tona pėr t’i kontribuar marrėdhėnieve tė fqinjėsisė dhe
bashkėpunimit me Republikėn e Serbisė duke promovuar pajtimin ndėrmjet
popujve tanė.

12. Ne, nėpėrmjet kėsaj, afirmojmė nė mėnyrė tė
qartė, specifike dhe tė parevokueshme se Kosova do tė jetė ligjėrisht e
obliguar tė plotėsojė dispozitatat e pėrmbajtura nė kėtė Deklaratė,
pėrshirė kėtu veēanėrisht obligimet e saj nga Plani i Ahtisaarit. Nė tė
gjitha kėto ēėshtje, ne do tė veprojmė nė pajtueshmėri nė parimet e sė
drejtės ndėrkombėtare dhe rezolutat e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve
tė Bashkuara, pėrfshirė Rezolutėn 1244 (1999). Ne shpallim publikisht
se tė gjitha shtetet kanė tė drejtėn tė mbėshteten nė kėtė Deklaratė,
dhe i bėjmė apel tė na ofrojnė pėrkrahjen dhe mbėshtetjen e tyre.

Kuvendi i Kosovės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Kryeministri Berisha pėrshėndet pavarėsinė e Kosovės, menjėherė pas shpalljes sė saj   Sun Jun 01, 2008 9:03 am

Sapo pėrjetuam si shqiptarė momentin mė solemn tė kombit, do tė thosha ditėlindjen e vėrtetė tė tij.

Deputetėt e Kosovės votuan pavarėsinė e vendit tė tyre, duke shėnuar
kėshtu nxjerrjen dhe vendosjen e Kosovės nė brigjet e lirisė, shpresės,
dinjitetit dhe integrimit europian, pas njė udhėtimi 600 vjeēar
sakrificash sa asnjė komb tjetėr nė histori.

Kjo ditė, ky
moment detyron ēdo shqiptar tė pėrulet me nderimin mė tė thellė para
lumenjve tė sakrificave mbinjerėzore qė shqiptarėt e Kosovės bėnė pėr
liri, dinjitet dhe pavarėsi, tė pėrulemi para lumenjve tė sakrificave
qė ata bėnė pėr tė shpėtuar kombin. Edhe njė herė, dua tė theksoj sot
se luftuan ata, ishin kryengritjet e mėdha gjigante tė fillimit tė
shekullit tė kaluar qė e bėnė Shqipėrinė tė pavarur dhe bėnė qė kombi
ynė tė mbijetojė si njė komb i pavarur nė njėrėn pjesė tė tij.

Pėr 90 vjet, ata pėrjetuan regjimin mė tė egėr kolonial dhe nuk u
mposhtėn, por mbajtėn tė gjallė besimin tek liria, dinjiteti dhe e
ardhmja.

Sot, ne pėrulemi me nderimin mė tė thellė para
veprės sė pavdekshme tė Presidentit Ibrahim Rugova, themeluesit tė
Kosovės moderne europiane, komandantit legjendar Adem Jashari, simbolit
mė tė ndritur tė qėndresės dhe sakrificės kombėtare pėr liri e
dinjitet, para dhjetėra e mijėra djemve e vajzave tė Kosovės qė mbushėn
rrugėt e malet e saj pėr tė mbrojtur nderin e dinjitetin kombėtar.

Ne pėrulemi me nderimin mė tė thellė para atyre burrave e grave tė
botės sė lirė tė Kongresit Amerikan e qeverisė sė Shteteve tė
Bashkuara, tė Britanisė sė Madhe, tė Francės, Gjermanisė, Italisė,
Parlamentit Europian qė nė ditėt mė tė vėshtira qėndruan nė anėn e
lirisė sė njė kombi tė shtypur.

Ne pėrulemi para NATO-s,
Aleancės mė tė shkėlqyer tė historisė sė tė gjitha kohėrave, qė bėri tė
mundur kėtė ditė, punės sė jashtėzakonshme qė ka bėrė Organizata e
Kombeve tė Bashkuara dhe organizata tė tjera ndėrkombėtare.

Ne, shqiptarėt, nuk mund tė shpėrblejmė ndryshe veēse duke ēelikosur
aty ku jemi, nė Shqipėri, nė Kosovė, ato parime tė mėdha pėr tė cilat
ata na mbėshtetėn.

Akti i pavarėsisė sė Kosovės e bėn
Ballkanin mė tė lirė e mė tė drejtė se kurrė. Parlamentarėt e Kosovės
firmosėn me votėn e tyre fundin e njė gadishulli qė bazohej nė
hegjemoninė e njė kombi ndaj kombeve tė tjera dhe ēelėn pėrfundimisht
kapitullin e njė rajoni tė kombeve tė barabartė, tė kombeve qė punojnė
pėr njė projekt tė pėrbashkėt, pėr integrimin europian dhe nė NATO, tė
kombeve tė vendosur tė lėnė mbrapa armiqėsitė e konfliktet dhe tė
ndėrtojnė bashkėpunimin, miqėsinė dhe tė ardhmen e pėrbashkėt.

Pavarėsia e Kosovės e bėn kontinentin tonė mė tė drejtė, sepse i jep
fund njė prej padrejtėsive mė tė mėdha, tė realizuar nė fillim
shekullin e kaluar.

Me kėtė rast, pėrshėndes udhėheqjen e
Kosovės, Presidentin, Kryeministrin, Kryetarin e Parlamentit, deputetėt
dhe qeverinė, si dhe tė pėrqafoj tė gjithė qytetarėt e Kosovės nė kėtė
ditė, nė tė cilėn ne ndajmė tė njėjtin gėzim.

Dua tė
garantoj se qeveria shqiptare do tė japė tė gjithė ndihmesėn e saj pėr
konsolidimin e pavarėsisė sė Kosovės, do tė bashkėpunojė ngushtė me
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimin Europian pėr suksesin e
plotė tė kėtij akti madhor jo vetėm pėr shqiptarėt, por pėr tė gjithė
Ballkanin, pėr konsolidimin e atij dokumenti qė gjeti mbėshtetje
universale, dokumentit tė Presidentit Ahtisaari.

Shqipėria
nė ditėt qė vijnė do tė bashkėrendojė tė gjitha qėndrimet e veta me
qeverinė e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe qeveritė e vendeve
mike tė Bashkimit Europian.

Shqipėria beson se hapet njė
kapitull i ri nė marrėdhėniet midis shqiptarėve e serbėve dhe siguron
kombin serb, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, vendet e mėdha tė
Bashkimit Europian se ne do tė bėjmė ēdo pėrpjekje pėr paqen,
stabilitetin dhe integrimin rajonal.

Zoti e bekoftė Kosovėn e pavarur,

Zoti i bekoftė shqiptarėt kudo qė janė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Deklarata e Presidentit Topi nė pėrshėndetje tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.   Sun Jun 01, 2008 9:05 am

17 shkurt 2008

Unė pėrshėndes deklaratėn e institucioneve tė Kosovės, mbi bazėn e tė cilės Kosova shpall sot pavarėsinė e saj!

Dita e sotme ėshtė njė ditė historike jo vetėm pėr Kosovėn, por pėr tė
gjithė rajonin dhe fqinjėt e saj, sepse pėrfundimisht korrigjon gabimet
e rėnda historike qė janė bėrė nė kėtė pjesė tė Evropės.

Sot
ėshtė njė ditė e lumtur, ditė e madhe dhe me shumė emocion pėr tė
gjithė Kosovėn, pėr popullin e saj, pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt kudo
ku ata ndodhen, sot ėshtė dita e festės mė tė madhe pėr tė gjithė
qytetarėt e Kosovės. Mė sė fundi ata do tė kenė tė gjithė bashkė
shtetin e tyre mė tė ri nė Botė dhe do tė gėzojnė sė bashku ata frytet
e kėtij shteti tė ri evropian.

Ky ēast ėshtė shumė i
rėndėsishėm pėr Kosovėn dhe fqinjėt e saj, rajonin tonė dhe Evropėn,
sepse zgjidh pėrfundimisht hallkėn e fundit tė shpėrbėrjes sė ish
Jugosllavisė, ngėrēin e fundit politik, ushtarak e diplomatik si dhe
krijon njė hapėsirė demokracie, sigurie, paqeje dhe stabiliteti
afatgjatė.

17 shkurti 2008, ajo minutė historike qė ėshtė
fryt i kurorėrizimit tė pėrpjekjeve dhe sakrificave madhore, pėrbėn
fillimin e njė epoke tė re besimi reciprok dhe shprese nė tė ardhmen,
nė tė gjithė Evropėn, duke lėnė pėrfundimisht pas, kohėn e luftėrave
ndėretnike tė pėrgjakshme, kohėn e genocidit dhe spastrimeve mbi baza
etnike, kohėn e kombeve tė privilegjuara e tė nėnshtruara. Kjo ėshtė
fitorja mė e madhe e demokracisė nė Evropėn Lindore qė nga rrėzimi i
Murit tė Berlinit.

Nė kėto ēaste, ne kujtojmė me respekt dhe
nderojmė veprėn e tė gjithė atyre qė luftuan, sakrifikuan, dhanė jetėn
dhe gjakun e tyre, burrat, nėnat dhe motrat kosovare, pėr realizimin e
kėtij akti historik.

Sot, Kosova dhe gjithė institucionet e
saj falenderojnė tė gjithė aleatėt e rėndėsishėm ndėrkombėtare, tė
cilėt shprehėn vendosmėrinė dhe angazhimin e tyre serioz gjatė gjithė
procesit tė pėrfundimit tė statusit tė pavarėsisė sė Kosovės.

Dėshiroj sot, tė pėrshėndes tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe
politikanėt e saj, nė mėnyrė tė veēantė Presidentin e Kosovės, zotin
Sejdiu, Kryeministrin zotin Thaēi, Kryetarin e Parlamentit, zotin
Krasniqi, tė cilėt po dėshmojnė pėrgjegjėsi, dinjitet, maturi, kulturė,
koncepte evropiane nė procesin e ndėrtimit tė institucioneve tė
Kosovės, duke provuar se, e ardhmja e kėtij shteti tė ri ėshtė nė
Bashkimin Evropian dhe nė NATO.

Kėtė ditė, tė gjithė duhet tė
pėrshėndesim rolin e patjetėrsueshėm tė faktorit shqiptar, i cili ėshtė
kontribuesi mė i madh pėr stabilitet, paqe dhe siguri nė rajon, i cili
mbėshteti tė gjitha proceset e rėndėsishme integruese euroatlantike dhe
demokratike nė rajon e nė Evropė, duke u bėrė njė partner i besueshėm i
NATO-s, Bashkimit Evropian dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Sot, ėshtė dita e sė ardhmes sė Kosovės, dita e sė ardhmes pėr Shqipėrinė, pėr tė gjithė rajonin dhe pėr Evropėn e Bashkuar.

Ju faleminderit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Kadare: Po na ndodh diēka e madhe, qė ndodh rrallė nė jetėn e popujve   Sun Jun 01, 2008 9:05 am

Paris/Prishtinė, 17 shkurt Shkrimtari i mirėnjohur shqiptar, Ismail
Kadare shpalljen e sotme tė pavarėsisė sė Kosovės e vlerėsoi si ngjarje
tė rėndėsishme pėr historinė tonė dhe njė ditė jashtėzakonisht tė
madhe. "Ėshtė e pamjaftueshme, duket e zbehtė, jo nė gjatėsinė e kėsaj
dite, domethėnė gjuha ėshtė e zbehtė, e papėrgatitur pėr njė ngjarje
kaq tė madhe, qė vjen njėherė nė disa shekuj. Ne tė gjithė po e
pėrjetojmė kėtė gjė dhe e kemi tė vėshtirė ta shprehim, por kjo nuk na
pengon ta ndjejmė nė thellėsinė mė tė madhe tė saj", u shpreh sot
Kadare pėr RTK. Duke vlerėsuar zhvillimet pas deklaratės sė pavarėsisė,
Kadare tha se liria ėshtė parimi mė i madh dhe mė sublim nė botė dhe
fakti qė dita e sotme kudo nė tė gjitha mediat botėrore ndiqet me njė
lloj ndjenje gati tė shenjtė. Kjo, siē tha ai, ka lidhje me faktin se
populli i Kosovės, bashkė me gėzimin e tij po i tregon gjithė botės,
pėrkatėsisht po i rikujton edhe njėherė se s'ka gjė mė sublime se
liria. "Popujt qė kanė atė ndonjėherė jo qė harrojnė, por ndoshta nuk e
ēmojnė aq sa ata qė e pėrjetojnė pėr herė tė parė, si tė thuash ėshtė
modeli i pėrjetshėm i lirisė qė i pret tė gjithė dhe kėshtu shpjegohet
kjo ditė, dhe sidomos sot gjithė bota ėshtė e elektrizuar dhe e ndjek
si asnjėherė tjetėr kėtė ngjarje tė rėndėsishme pėr Kosovėn. Ne kemi
parė shumė shtete qė janė themeluar kėto dhjetė vitet e fundit, por
asnjėri prej tyre, asnjė shtet i ri nuk ka pasur kėtė eksitim
ndėrkombėtar, kėtė ndezje siē tė thuash, kėtė emocion tė krijuar dhe po
krijon sot nė gjithė planetin tokėsor Kosova. Ėshtė vėrtetė njė gjė e
mrekullueshme, shqiptarėt e Kosovės e patėn kėtė fat". Kadare tha se ka
raste kur e drejta ka humbur nė kėtė botė, ka raste kur popujt nuk kanė
fituar dot. Andaj ai tha se duhet kujtuar tė gjithėve pėr ta ēmuar mė
tepėr kėtė qė ndodhi me popullin e Kosovės, sepse mund tė mos ndodhte
nė qoftė se nuk do tė ngriheshin shqiptarėt me armė pėr lirinė, nė
qoftė se nuk do tė kishim mirėkuptim me aleatėt perėndimorė. "Pra e
thashė kėtė gjė qė tė jemi plotėsisht tė ndėrgjegjshėm qė kjo qė po
ndodh ėshtė njė fat i madh, fati nuk erdhi sigurisht nga qielli, por
erdhi nga vetė populli i Kosovės, erdhi nga miqtė tanė amerikanė,
evropianė dhe miqtė tanė kudo qė janė nė botė. Prandaj tė jemi pra tė
ndėrgjegjshėm qė ėshtė njė fitore tepėr, tepėr e madhe dhe ta ēmojmė
thellėsisht kėtė qė po ndodh, tė ndėrgjegjshėm qė po na ndodh diēka e
madhe, qė ndodh rrallė nė jetėn e popujve", tha nė fund tė deklaratės
sė tij Kadare dhe ua uroi kėtė kremte tė gjithė shqiptarėve nė Kosovė,
siē u shpreh, "me njė dashuri tė madhe tė jashtėzakonshme".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: George W. Bush: Kosova e pavarur, stabilitet pėr rajonin   Sun Jun 01, 2008 9:06 am

Sipas Presidentit amerikan e diela per kosovaret "ėshtė njė shans qė i
jepet Kosovės pėr t’u bashkuar me Evropėn dhe kjo do tė sjellė
stabilitet nė rajon".

Presidenti amerikan Bush eshte
shprehur sot ne favor te pavaresise se Kosoves nen mbikqyrjen
nderkombetare. “ Ne jemi pro pavarėsisė, por nėn mbykqyrjen e
ndėrkombėtarėve. Jam prekur nga fakti se Qeveria e Kosovės ka deklaruar
vullnetin e saj dhe dėshirėn pėr tė mbėshtetur tė drejtat e serbėve nė
Kosovė", theksoi kreu i Shtepise se Bardhe.Sipas Associated Press, duke
folur qe nga Tanzania ne Afrike ku Bush po zhvillon nje tur gjashte
ditor, presidenti amerikan ka deklaruar se eshte ne interesin e vete
serbeve qe te mbeten te drejtuar ne Europe.

Bush shtoi se
“Populli serb duhet gjithashtu ta dije se ata kane nje mik, Ameriken”.
Ky eshte nje tjeter sinjal se SHBA mbeshtet shtetin e ri te Kosoves dhe
do te jete ashtu sic eshte parashikuar nder vendet e para qe do ta
njohe shtetin e ri. Sipas Presidentit amerikan e diela per kosovaret
"ėshtė njė shans qė i jepet Kosovės pėr t’u bashkuar me Evropėn dhe kjo
do tė sjellė stabilitet nė rajon".

Mbeshtetjen per pavaresine
Bush e deklaroi edhe gjate vizites se tij te pare historike ne Tirane .
Ne fakt SHBA konsiderohet si vendi mik qe shpetoi popullin e Kosoves,
ne kete dite te madhe te pavaresise, flamuri i dyte qe valvitet ne
Kosove pervec atij kuq e zi, eshte flamuri amerikan.

BALKANWEB
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Deklerata e pavarėsis sė Kosovės   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Deklerata e pavarėsis sė Kosovės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Lajme-
Kėrce tek: