ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Mesazhet Sekrete Te Muzikes Rock

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dr.Yes[aGoN1]

avatar

Numri i postimeve : 201
Age : 26
Location : Gjakova
Points : 13
Registration date : 28/05/2008

MesazhTitulli: Mesazhet Sekrete Te Muzikes Rock   Mon Jul 06, 2009 7:57 am

Avokatete e djallit 
Zėri i Muzikės ndikon nė shpejtimin e pulsit, nxehtėsinė e lėkurės, rrit tensionin e gjakut dhe ndikon nė aktivitetet e valėve te trurit. Ajo ndikon nė 69-70% tė tingujve qė mund tė gjinden nė brendėsi tė trupit. 

Tingulli pėrhapet ne ujė, prej se cilit trupi i njeriut pėrbehet 70% ujė. Gjithashtu kockat nė mėnyrė tė shpejtuar i dėrgojnė informacionet ne sistemin nervor. Muzika shumė e rėndė ėshtė e dėmshme, studimet e vitit 1990 vėrtetuan se muzika e rėndė e dėmton trupin e njeriut. 

KU QENDRON MUZIKA ROK NĖ GJITHĖ KĖTĖ? 

Eksperimentet me bimė kanė treguar ngjashmėri... Bimėt tė cilat ishin eksperimentuar me muzikėn e Jimmy Hendriksit dhe tė grupit Led Zeppelin ishin vyshkėn nė periudhėn 10-tė ditore. 
Nė veprimin e rok muzikės sė ēoroditur dhe pėrmbajtjes dhe mesazheve tė saj, te rinjtė i thithin programet e sė keqes. Kėto programe kanė pėr tė ndikuar nė to qė tė jenė te ashpėr dhe ideator te terrorit. Shumė prej tyre nuk janė tė vetėdijshėm pėr mashtrimet qė u bėhen! Shumė adhurues thonė qė gjatė dėgjimit tė kėsaj muzike (Rock apo Heavy Metal) ndjehen shumė mirė dhe ndjehen plot me energji. Por ato nuk e dinė se ekziston edhe energjia negative e cila ėshtė e dėmshme. 

KOKAINA , MARIUHANA , LSD ... 

Nė SHBA rinia kėrkonte mėnyrė tė jetės tjetėr, dhe ata ranė nė kontakt me mariuhanen dhe droga tė pėrpunuara si LSD. Disa droga, nė pėrgjithėsi nuk u kuptuan; besohej se ato mund ta zmadhojnė mendjen e njeriut dhe me marrjen e tyre tė sigurohej dije mistike e cila mund ta zgjeronte vetėdijen e tyre. Shumė nga eksperimentuesit e lashtė tė drogės LSD (mė i shquari Timothy Leary ) e konsideronin kėtė drogė, si dhuratė pėr njerėzimin, pa u marr parasysh prej dhe nga kush! Pėr shembull prodhuesi mė i madh i LSD-sė me emrin Owsley sponsorizonte grupin The Grateful Dead nė tubimet promovuse tė saj pėr idenė se LDS-ja tė jep jetė... Duke i pasur para sysh kėto tė dhėna tė LSD-sė, konkludojmė se kjo ishte shtytėse pėr zhvillimin e Rokut. Muzika dhe teksti janė tė ngarkuara me mistere dhe halucinacione te njerėzve. 

KURTHET SATANIKE 

Njėri ndėr anėtarėt e kryesisė sė rrethit te iluministėve (dritpruesit e djallit) John Tod dėshmoi pėr lidhjet dhe shėrbimet ndaj satanes... 
"Unė isha udhėheqės artistik i produksionit Zodiak, e cila ishte njėra ndėr shoqatat mė tė mėdha. Ajo u mirrte me xhirimin dhe shumėfishimin e cd-ve dhe organizimin e koncerteve nė SHBA... 
...Mė nė fund informatat e xhirimeve tė fshehta, tė zėrave tė padėgjueshme tė lutjeve tė djallit, dolėn nė publik dhe sollėn panik tek producentėt dhe prapavija e tyre. Ndėrsa dėgjuesit tė krishterė punuan pėr prishjen e popullaritetit tė prodhuesve. Pėr kėtė arsye u hap edhe njė shtėpi e re diskografike dhe u nėnshkrua marrėveshja me disa grupe rok dhe pastaj u formuan disa grupe tė reja me emra tė kristianėve. Njė ndėr thėniet e tyre ishte: 
"Po nė qoftė se dėshironi tė dini se sa djalla keni nė shtėpi atėherė numėrojini Rok disqet " 

MESAZHET E FSHEHTA 

Kėnga "Stairway To Heaven" e grupit Led Zeppelin ėshtė kėnga mė e famshme nė historinė e rok-ut. Njė rresht i kėngės thotė "A e di, nga njė herė fjalėt kanė dy kuptime". Duhet kuptuar se kėnga ka prapavi satanike "Back Masking"... 
Njė pjesė e dėgjuesve e dėgjojnė zėrin normal, "por ekzistojnė dy rrugė qė mund tė shkosh, por nė garim ende ka kohė pėr tė ndėrruar rrugėn nė tė cilėn je." 
Po, por nėqoftėse lėshohet prapa, shumė qartė mund tė dėgjohet : 
"Ky ėshtė Satana im i dashur... 

ohhhh, do tė kėndoj sepse jetoj me Satanen" 
Kjo ėshtė kėnga "number one" nė histori tė rok-ut. Vetėm njė koincidencė nuk mund tė thuhet, Jimmy Page ėshtė besimtar i dorėzuar pas ardhjes sė Satanistit Alister Crowel. Njė ndėr mėsimet satanistike te Crowelerit ėshtė mėsimi i tė dėgjuarit tek njerėzit duke ju folur pėrsėprapshti. Nė kėngėn "Houses Of Holy" ato kėndojnė: 
" Le tė jetė kėnga zoti yt 
A do tė jesh i kujdesshėm ndaj thirrjes sė Zotit tėnd 
oh, Satana...." 
Shumė rok-star tė grupeve si: The Beatls, The Eagles, Pink Flojd, Alan Parsons Project, T. Rex, Rolling Stones, Tull, Elton John, Madonna e tė tjerė, pėrveē muzikės shkatėrruese dėgjuesve u japin nėpėrmjet njė deshifrimi teknik tė njė regjistrimi, edhe mesazhin e fshehtė pėr veshin, tė pa dėgjueshėm (por nė tė vėrtet tė dėgjueshėm); kėto mesazhe kishin pėr qėllim destabilizimin fetar... 
Kur tė analizojmė thelbin e domethėnies nė tru shikohen qartė mesazhet e fshehta dhe do i kemi tė qarta qėllimet Satanike pėr regrutimin e masės sė re, e cila pėr atė nuk ka vetėdije, qė po rekrutohet nė legjionet e Sataned!... 

ROCK PĖR SĖ PRAPSHTI 

Disa shembuj tė mesazheve tė fshehta: 
"Eja tek ne, eja tek ne, eja tek ne... 
Kėnga ("Hell Awaits", grupi Slayer) 
"Vet satana ėshtė Zoti im" (kėnga "God of Thunder" grupi Kiss) 
"Unė tė dua thotė satanėn" (kėnga "Tops" grupi Rolling Stones) 
"Ti je i pa fuqishėm kundėr armiqve, kundėr kėndimit pėr punė tė kėqija"( kėnga "She bop" grupi Cindy Lauper) 
"Hail satana, haaaaail Satana" (kėnga "When you Call my name" kėngėtarja Madonna) 

FSHEHTAS DHE HAPTAS 

Ndėrsa metoda backward masking (back masking) menjėherė mė tė mirėve rok bende iu solli popullaritet tė madh, pėr arsye se mesazhet e fshehta tė satanės "i ndihmonin nė pėrparim", porse heavy metal ose death metal, grupet haptas i pėrdornin fjalėt kundėr besimit nė Zotin: "Dėgjo o njeri me ēfarė po ta ledhatojnė, bėju mut deri nė fund". Rock ylli homoseksual, David Bowie, ne gazetėn Rolling Stone (12.02.1976) e befasoi botėn e muzikės me fjalėt qė tha: "Rocku gjithmonė ishte muzika e satanės...besoj se Rock&rolli ėshtė i rrezikshėm... kam ndjenja qė po na lajmėron pėr diēka mė tė errėt se sa ne." 
Nė kėngėn "The Conjuring" (grupi Megadeth), mund tė dėgjohet haptas misioni i rok-ut: 
" Unė jam avokati i satanės 
Shitės nėse do... 
Eja mu bashkėngjit. 
Nė ambiciet e mia pėr ferrin 
Unė jam pronari i shpirtit tėnd" 
Grupi Metallica nė kėngėn e tyre "Yump in the Fire", e urdhėrojnė rininė qė tė hidhen drejt e nė ferr: 
" mė ndiq tani fėmija im... 
Vepro ashtu si po tė them... 
Hidhu me dėshirėn tėnde ..." 
Nė kėngėn e tyre " The Prince", grupi Metallica haptas kėndon: 
"Engjėll prej thellėsive jam..... 
Dua tė shes shpirtin tim... 
Merre shpirtin tim satano... 
Bashkė me diamantet me tė cilėt je i rrethuar, 
Nuk ma ndien pėr parajsėn 
Pėr atė mos mė kėrko. 
Le tė digjem nė ferr 
Prej ditės qė do tė vdes..." 

Ylli i Rokut Marrilyn Manson mburret me atė se ai ėshtė personi i cili do tė mbetet nė kujtesė, si personi i cili e pruri fundin e krishterizmit (Spin august 1996) shpresat e Mansonit janė: 
"Mendoj qė njerėzit sa herė qė ta dėgjojnė kėtė album, besimi nė zotin do tė zhduket nga kokat e tyre" (HUH oktober 1996). Mansoni me vetėmburrje pohon se ka mė tepėr njerėz tė tillė se sa shikohet sesa: "Unė nuk e di, a ėshtė kush qė a e ka kuptuar qartė atė se ēfarė ne po pėrpiqemi tė bėjmė. Ajo nuk pėrfaqėson veten shokė... Ajo ėshtė marrėzi. Njė herė kur ti kapim, ne mund tu japim mesazhet tona (hit parade , tetor 1996 ) 
Bon Jovi kėndon nė Homebound Train 
"Qysh kur isha fėmijė. 
Djalli me mori pėr dore 
Me ēoi deri te shtėpia ime 
Mė bėri njeri... 
Unė shkoj poshtė, poshtė, poshtė, poshtė. 
Nė tren i cili shkon pėr nė shtėpi " 
Nė revistėn "Smash hits" Bon Jovi thotė: 
"Do ta kisha vrarė edhe nėnėn time pėr rok&roll-in. Do tė shes edhe shpirtin tim pėr tė!" 
Njė ndėr kėngėt mė tė njohura tė viteve 70 ėshtė "Hotel Kalifornia" i grupit the Eagles. Shumė njerėz nuk mund ta paramendojnė as nė ėndrrat e tyre se ajo kėngė i kushtohet "kishės satanike" e cila ėshtė e vendosur nė hotel, nė rrugicėn Kalifornia. Nė faqosjen e albumit, nė pjesėn e jashtme nė ballė, ėshtė vendosur fotoja e Antona Laveya, themeluesit tė "kishės satanike" dhe autorit tė biblės satanike. Ato do tė thonė: The Eagles nuk janė serioz, ata vetėm shesin cd." 
Larry Salter, menaxheri i kėtij grupi, nė gazetėn Waco Tribune Herald (28.11.1982) e pranoi, se The Eagels ishin te implikuar ne fushėn satanike. Nuk ėshtė ēuditėse, sepse duke marrė parasysh se njėra nga kėngėt u emėrtua "Ditė e mbarė nė ferr." Nė kėngėn "Hotel Kalifornia" ata kėndojnė: "Egėrsia nuk mund tė vritet..." duke menduar nė djallin. 
Grupi KISS, nė njė koncert rrėfimi i tyre ishte "Ne jemi prijėsit e vėllezėrve satanik tė Amerikės. Prodhuesit e cd-ve nuk donin tė botonin emrin e vėrtet, sepse ai emėr ishte "Kings in satan service" (mbretėrit ne shėrbim te djallit ) 
Grupi Black Sabbath gjatė koncerteve tė tyre u bėnin risi dhe thirrje qė ta pranonin satanen. Njė ndėr albumet e tyre e ka emrin "I shitėm shpirtat tanė pėr rok&roll-in." 
Kėnga e tyre N:I:B: (lindja e Krishtit nė tė zezė), ėshtė kėnga mė e hapur e djallit. Kjo ėshtė kėnga mė e dashur e Luciferit nė tė cilėn ai i thėrret dėgjuesit qė ta kapin pėr dore. 
Ne ndarjen e ēmimit MTV tė vitit 1992, presidenti i grupit Red Hot Chili Peppers pas falėnderimit tha: "Nė radhė tė parė falėnderojmė satanen..." 

ĒFARĖ MENDON SE BĖN KJO MUZIKĖ? 

Pėrmendėm vetėm disa grupe tė njohur nė botė qė i shėrbejnė satanit. 
Sipas librit "Satanizmi nė Amerikė", kjo dukuri pėrfaqėson ngritjen e njė kulture mė tė lart tė adoleshentėve tė ri tė SHBA-sė. Studimet qė i bėri georgia (police acadamy) tregojnė se 90% e satanisteve janė adoleshentėt. Dr. Paul King drejtori i programit pėr adoleshentėt nė spitalin Charter Lakeside Tennesseeju, thotė qe 80 % e pacienteve tė tyre janė pėr arsye tė rok muzikės. Ato thonė: "Kjo, bėhet filozofia e tyre e jetės , feja e tyre..."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mesazhet Sekrete Te Muzikes Rock
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Debate dhe diskutime-
Kėrce tek: