ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Fjalimi i Kryeministrit Hashim Thaēi nė Ditėn e Pavarėsisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Fjalimi i Kryeministrit Hashim Thaēi nė Ditėn e Pavarėsisė   Sun Jun 01, 2008 9:00 am

E Diel, 17.02.2008 17:05

I nderuari Kryetar i Kuvendit,
Tė nderuar deputetė,
I nderuari President
Tė nderuar mysafirė,
Bashkėqytetarė tė nderuar;

Kėtė ditė e kemi pritur gjatė.
Shumė njerėz kanė dhėnė kaq shumė pėr ta bėrė realitet kėtė ditė tė pavarėsisė.
Sot, ne nderojmė ata qė na kanė nderuar neve me sakrificėn e tyre.
Ne i mbajmė mend emrat e tyre ndėrsa kujtimin pėr ta do ta ruajmė
pėrgjithmonė nė zemrat tona. Ne jemi mirėnjohės miqve dhe aleatėve tanė
nė vend dhe jashtė vendit tė cilėt na kanė ndihmuar tė mbėrrijmė deri
kėtu.
I pėrshėndes tė gjithė ata qė janė sot kėtu me ne
ndėrsa atyre qė janė duke na shikuar nė kėto momente, u shpreh
mirėnjohjen mė tė thellė nė emėr tė popullit tim.
Kjo ditė erdhi, e nga sot e tutje Kosova ėshtė krenare, e pavarur, sovrane dhe e lirė.
Familja ime, sikurse tuajat dhe tė gjitha familjet nė tėrė Kosovėn nuk
u luhatėn kurrė dhe nuk e humbėn asnjėherė besimin nė ne. Besimin nė zot, drejtėsi dhe fuqi.
Duke filluar mė vėllanė qė la familjen e tij dhe shkoj pėr tė luftuar,
nga bujku qė la tokėn e tij pa mbjellė, nga burrat dhe gratė qė hapėn
portat e tyre dhe mėsuan fėmijėt tanė, e deri tek studentėt tė cilėt u
ngritėn dhe thanė ‘mjaft’.
Tė gjithė atyre qė janė kthyer
pėr tė ndėrtuar njė jetė mė tė mirė pėr fėmijėt e tyre: ‘ne nuk humbėm
kurrė besimin nė ėndrrėn se njė ditė ne do tė qėndrojmė nė mėsin e
shteteve tė lira tė botės.
Tė gjithė ne sė bashku e sollėm Kosovėn nė kėtė moment -dhe tė gjithė duhet te jemi shumė, shumė krenarė.
Ashtu sikur prindėrit dhe gjyshėrit e mi qė mė mėsuan mua pėr
sakrificė, se ēka do tė thotė tė jesh i lirė, nga ju kėrkoj qė tė
flisni me fėmijėt, nipat dhe mbesat tuaja qė t’ua shpjegoni domethėnien
e ditės sė sotme.
Barteni kėtė rrėfim tek brezat tjerė pėr
gėzimin dhe krenarinė qė ndiejmė ne sot dhe mos harroni asnjėherė t’ua
pėrkujtoni atyre qė t’i kujtojnė sakrificat e mėdha tė brezave qė ishin
para nesh.
Kosova, nė vitet e ardhshme, do tė pėrballet me shumė sfida.
Por, asnjė sfidė nuk do tė na zmbraps nga ecja jonė pėrpara nė njė frymė tė bashkuar tė njė populli tė bashkuar.
Sfidat tona, qė nga ekonomia, arsimi dhe shėndetėsia, infrastruktura
dhe integrimi evropian, janė sfida tė mėdha, por nuk mund t’u bėjnė
ballė frymės pozitiover tė qytetarėve tanė dhe fatit tonė.
Kosova, populli dhe territori, janė bashkuar sot nė njė moment historik
pėr t’i pėrmirėsuar jetėrat e ēdo qytetari brenda kufijve tanė, pa
marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike.
Shpresat tona nuk kanė qenė asnjėherė mė tė mėdha. Ėndrrat tona janė tė pakufishme.
Sfidat para nesh janė tė mėdha por asgjė nuk mund tė na ndalė nga ecja
jonė pėrpara drejt ēasteve historike tė cilat historia i ka ndarė pėr
ne.
Sot, e gjithė bota ėshtė me ne-ne po behemi pjesė e barabartė e botė demokratike.
Deri tash kemi bėrė shumė pėr tė garantuar zotimin tonė para komuniteteve.
Nė kėtė ditė historike dėshiroj ta konfirmoj gatishmėrinė tonė politike
pėr tė krijuar kushtet e nevojshme pėr respektimin dhe mbrojtjen e
komuniteteve dhe pėr tė pėrmirėsuar raportet midis tyre nė Kosovė.
Kushtetuta dhe ligjet tona do ta pasqyrojnė kėtė sė bashku me njė strategji ndėrinstitucionale nė tė gjitha nivelet e shtetit. Kėto zotime tonat do tė mishėrohen nė tri elemente kryesore:

E para, garantimi i fuqishėm dhe i pakthyeshėm me ligj i tė drejtave tė
barabarta tė tė gjithė pjesėtarėve tė komuniteteve nė Kosovė;

E dyta, krijimi i mekanizmave tė pėrhershėm pėr tė garantuar qė
komunitetet tė luajnė njė rol tė plotė dhe aktiv nė zhvillimin e sė
ardhmes sė vendit tonė;

dhe e treta, ėshtė pėrgjegjėsia jonė
pėr tė marrė masa efektive dhe tė menjėhershme pėr tė siguruar qė
zotimet tona tė rezultojnė nė ndryshime pozitive pėr tė gjithė ata qė
jetojnė nė Kosovė, e nė veēanti pėr pjesėtarėt e komuniteteve.

Kushtetuta jonė parasheh qė Kosova ėshtė shtet i tė gjithė qytetarėve tė saj.

Nuk ka hapėsirė pėr frikėsim, diskriminim ose trajtim jo tė barabartė pėr askėnd.

Ēdo praktikė diskriminuese do tė ērrėnjoset nga institucionet tona shtetėrore.

Nė vend tė kėsaj, tė gjithė pajtohen se shumėllojshmėria sjell pėrfitime pozitive pėr tė gjithė.

Dragi sugradjani,

Danashnji dan označva kraj jednog dugog procesa.

Ovo je kraj zadnjih pretnji i zabluda da će Kosovom ikada više vladati Beograd.

Sami Kosovari, svih etničkih, verskih i jezičkih pripadnosti će jedno nositi odgovornosti o svojoj zemlji.

Mi činimo Kosovo nezavisnim sa ciljem da slobodu i ostale blagodati naše zemlje uzivaju svi gradjani.

Neka ovo bude dan novog početka.

Neka ovaj dan označi početak bolje budćnosti za sve naše građane države Kosovo.

Neka naš Dan Nezavisnosti bude slavljen u narednim godinama i vekovima u potpunom miru, pravdi i blagostanju.

I nderuari Kryetar i Kuvendit,
Tė nderuar deputetė,
I nderuari President
Tė nderuar mysafirė,
Bashkėqytetarė tė nderuar;

Kosova po e shpall pavarėsinė e saj nė pėrputhje me Propozimin Gjithėpėrfshirės tė Ahtisarit.

Pavarėsia e Kosovės shėnon fundin e shpėrbėrjes sė ish Jugosllavisė.
Zbatimi i dispozitave tė Ahtisarit tė cilat janė inkorporuar nė
Kushtetutėn e Kosovės janė prioritet nacional pėr ne.

Kuvendi i Kosovės do tė miratojė tė gjitha ligjet kryesore qė dalin nga dokumenti i Ahtisarit nė ditėt nė vijim.

Kosova ēmon rolin tė cilin e ka luajtur OKB-ja nė rindėrtimin e Kosovės dhe tė ndėrtimit tė institucioneve tona.

Presim tė punojmė me OKB-nė pėr tė avancuar pėrpjekjet tona tė pėrbashkėta pėr paqen, sigurinė dhe zhvillimin demokratik.

Gjithashtu, ne mirėpresim misionin e ri ndėrkombėtar tė udhėhequr nga
Bashkimi Evropian i cili do tė na ndihmojė nė zhvillimin tonė
demokratik dhe do ta mbikėqyr zbatimin e planit tė Ahtisarit.

Me kėtė rast, dua t’i siguroj fqinjėt tanė se Kosova do tė bėjė ēmos qė
tė vendos dhe mbajė raporte tė mira me tė gjitha vendet fqinje.

Ne aspirojmė tė kemi raporte tė mira tė ndėrsjella nė interesin e
pėrbashkėt edhe me Beogradin me besimin se kjo ėshtė nė interesin tonė
tė pėrbashkėt.

Qė nga sot, Kosova do tė jetė shtet
demokratik dhe shumė-etnik i tė gjithė qytetarėve tė saj, nė rrugėtimin
e saj tė shpejtė drejt integrimeve euroatlantike.

Ju faleminderit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
 
Fjalimi i Kryeministrit Hashim Thaēi nė Ditėn e Pavarėsisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Lajme-
Kėrce tek: