ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Fjala e kryeparlamentarit Jakup Krasniqi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Fjala e kryeparlamentarit Jakup Krasniqi   Sun Jun 01, 2008 9:02 am

E Diel, 17.02.2008 17:38
Kosova po e hap sot njė faqe tė re tė historisė dhe po e ndėrron hartėn
politike tė Evropės. Duke lėnė pas kujtimet e hidhura tė urrejtjes e tė
konflikteve tragjike, ne po hyjmė nė epokėn e pavarėsisė, tė paqes dhe
tė pėrparimit tė vendit tonė.

Paqe dhe liri tė vėrtetė mund
tė ketė vetėm midis tė barabartėve. Kosova e pavarur do tė jetė atdheu
i qytetarėve tė barabartė e tė lumtur, duke u ngritur mbi themelet e
vlerave mė tė mira tė traditės sė saj dhe sipas parimeve tė demokracisė
moderne.

Brezi i sotėm i Kosovės ka privilegj tė veēantė pėr
kthesėn e madhe historike, qė i bėn nder, por bashkė me tė ka edhe
pėrgjegjėsinė e lartė tė ndėrtimit demokratik e evropian tė atdheut tė
vet dhe tė brezave qė do ta trashėgojnė.

Zotimi ynė solemn
pėr Kosovėn shtet demokratik, ėshtė kontrata me qytetarėt e saj dhe
partneriteti me bashkėsinė ndėrkombėtare, ėshtė premtimi i pėrkushtimit
jetėsor pėr vlerat mė tė pėrparuara e themeltare tė shoqėrisė sė sotme
njerėzore.

Kosova, asnjėherė nė jetėn e saj nuk ka pasur miq
sa ka sot, por nesėr do tė ketė edhe mė shumė. Kultura dhe rendi
demokratik, shteti ligjor, pėrkushtimi paqekrijues, fqinjėsia e mirė
dhe fryma e dialogut, respektit dhe besimit, do tė jenė baza e
zgjerimit tė miqėsisė dhe bashkėpunimit e partneritetit.

Shfrytėzoj kėtė rast solemn, tė shpreh ndjenjėn e pėruljes sė popullit
tė Kosovės ndaj gjithė atyre qė u flijuan nė altarin e lirisė sė
Kosovės.

Me respekt tė veēantė pėrshėndes gjithė miqtė tanė,
qė me pėrkushtim ndihmuan Kosovėn nė ēastet vendimtare dhe historike.
Populli shqiptar dhe qytetarėt e Kosovės do t’u jenė mirėnjohės
pėrjetė.

Nė kėtė ditė tė shėnuar, ndihem i nderuar tė
pėrshėndes pėrfaqėsuesin e familjes sė madhe Jashari, zotin Rifat
Jashari. Familja Jashari ėshtė pėrfaqėsuese e gjithė flijimeve pėr liri
tė popullit shqiptar, ėshtė institucioni mė shumė se moral qė ka dhe do
ta ketė Kosova.

I nderuar zoti President i Kosovės
I nderuar zoti Kryeministėr i Kosovės
Tė nderuar deputetė tė Kuvendit tė Kosovės
Tė nderuar pėrfaqėsues tė prezencės ndėrkombėtare nė Kosovė
Tė nderuar miq dhe tė ftuar
Tė nderuar qytetarė tė Kosovės dhe bashkatdhetarė, kudo tė ndodheni
Zonja dhe zotėrinj
Kam kėnaqėsinė t’ju pėrshėndes nė emėr tė Kuvendit tė Kosovės dhe nė
emrin tim, juve dhe tė gjithė ata qė po na pėrcjellin kudo nė botė nė
kėto ēaste, duke ju dėshiruar mirėseardhje nė kėtė seancė solemne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
 
Fjala e kryeparlamentarit Jakup Krasniqi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Lajme-
Kėrce tek: