ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Perėndia dhe Shkenca

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dr.Yes[aGoN1]

avatar

Numri i postimeve : 201
Age : 26
Location : Gjakova
Points : 13
Registration date : 28/05/2008

MesazhTitulli: Perėndia dhe Shkenca   Sun Jun 01, 2008 11:46 am

Perendia dhe shkenca
Njė profesor i shkencave e fillon vitin shkollor me njė leksion pėr studentėt: “Mospėrputhjet e shkencės me fenė
Profesori ateist i filozofisė ndalet pėrpara klasės dhe pastaj i kėrkon
njėrit nga studentėt e tij tė rinj tė ngrihet mė kėmbė.
“Ti djalė, je i krishterė?”
“Po profesor,” thotė studenti.
“Pra ti beson nė Perėndinė!”
“Plotėsisht.”
“A ėshtė i mirė Perėndia?”
“Po, Perėndia ėshtė i mirė.”
“A ėshtė i gjithėfuqishėm? A mund tė bėjė Perėndia ēdo gjė?”
“Po.”
“Po ti, je i mirė apo i keq?”
“Bibla thotė qė jam i keq.”
Profesori nėnqesh me qėllim. “Aha! Bibla!” Mendohet pėr njė ēast. “Mirė. Ta zėmė se kėtu ėshtė njė i sėmurė dhe ti mund ta shėrosh. Do ta ndihmoje? Do pėrpiqeshe ta ndihmoje?”
“Po profesor, patjetėr.”
“Pra, qenke i mirė…!”
“S’do ta thosha kėtė profesor.”
“Po
pėrse? Ti do ta ndihmoje njė tė sėmurė apo tė gjymtuar po tė kishe
mundėsi. Shumica e njerėzve do ta bėnin kėtė po tė kishin mundėsi. Por
Perėndia nuk e bėn.
“
Studenti nuk pėrgjigjet, kėshtu qė profesori vazhdon. “Ai
nuk e bėn, apo jo? Im vėlla ishte i krishterė dhe vdiq nga kanceri,
megjithėse iu lut Jezusit qė ta shėronte Si ėshtė i mirė Jezusi? Hmmm?
Ke njė pėrgjigje pėr kėtė?
“
Studenti hesht.
“Jo, s’mundesh, apo jo?” thotė profesori. Pi pak ujė nga njė gotė qė ka mbi tavolinė, pėr t’i dhėnė pak kohė studentit qė t’u qetėsuar.
“Pra, edhe njėherė nga fillimi, djalė. A ėshtė i mirė Perėndia?”
“Ėėė…po,” thotė studenti.
“A ėshtė i mirė Satani?”
Studenti nuk mendohet fare pėr kėtė. “Jo.”
“Mirė, po Satani nga e ka prejardhjen?”
Studenti ngurron. “Nga Perėndia.”
“Shumė mirė. Pra, Perėndia e bėri Satanin, apo jo? Tani mė thuaj, a ekziston e keqja nė kėtė botė?”
“Po, profesor.”
“E keqja gjendet gjithandej, apo jo? Dhe Perėndia krijoi gjithēka, saktė?”
“Po.”
“Atėherė, kush e krijoi tė keqen?” Profesori vazhdon, “Nėse
Perėndia krijoi gjithēka, atėherė Perėndia krijoi dhe tė keqen,
pėrderisa e keqja ekziston, dhe sipas parimit qė veprat tona tregojnė
se cilėt jemi, atėherė Perėndia ėshtė i keq.”
Studenti s’ka pėrgjigje pėrsėri. “A ka sėmundje? Imoralitet? Urrejtje? Shėmti? A ekzistojnė nė kėtė botė gjithė kėto gjėra tė tmerrshme?”
Studenti nuk ndihet rehat. “Po.”
“Kush i krijoi kėto?”
Studenti pėrsėri nuk pėrgjigjet, kėshtu qė profesori e pėrsėrit pyetjen. “Kush i krijoi kėto?” Prapė asnjė pėrgjigje. Befas profesori shkon me hapa tė shpejtė nė fillim tė klasės. Klasa ėshtė e hipnotizuar.
Ai i drejtohet njė studenti tjetėr. “Beson ti nė Jezu Krishtin?”
“Po, profesor
Profesori ndalon sė ecuri me vrull. “Shkenca thotė qė njeriu ka 5 shqisa qė i pėrdor pėr tė identifikuar dhe vėzhguar botėn pėrreth. E ke parė ndonjėherė Jezusin?”
“Jo profesor, anjėherė.”
“Po, a e ke dėgjuar ndonjėherė?”
“Jo, profesor
“A
e ke ndjerė ndonjėherė, a e ke shijuar, a e ke nuhatur Jezusin? A ke
patur perceptim shqisor tė Jezu Krishtit apo edhe tė Perėndisė?”
“Jo, profesor, asnjėherė
“Dhe akoma e beson?”
“Po
“
bazė tė rregullave tė protokollit empirik, tė provueshėm, tė
demonstrueshėm, shkenca thotė se Perėndia nuk ekziston. Ē’mund tė
thuash pėr kėtė?”

“Asgjė,” ia kthen studenti. “Kam vetėm besimin
“Po, besimi,” thotė profesori. “Ky ėshtė problemi qė ka shkenca me fenė. S’ka asnjė fakt, ka vetėm besim.”
Studenti qėndron i qetė pėr njė ēast, pėrpara se tė bėjė njė pyetje vetė. “Profesor, a ekziston e nxehta?”
“Po,” ia kthen profesori. “Ekziston
“Po, a ekziston e ftohta, profesor?”
“Po, ekziston edhe e ftohta
“Jo profesor, e ftohta nuk ekziston.”
Profesor kthehet me fytyrė nga studenti, duke treguar qartė interes. Klasa bėhet befas shumė e qetė.
Studenti fillon tė shpjegojė. “Mund
tė kesh shumė nxehtėsi, edhe mė shumė nxehtėsi, super-nxehtėsi,
mega-nxehtėsi, nxehtėsi pa kufi, pak ose aspak nxehtėsi, por nuk kemi
asgjė tė quajtur ‘ftohtėsi.’
Mund tė shkojmė deri 458 gradė nėn zero, do tė thotė se nuk ka nxehtėsi, por nuk mund tė ftohim mė shumė se kaq. E ftohta nuk ekziston; ndryshe do tė mundnim tė ftohnim edhe me shumė se -458 gradė.”
“Ēdo njeri ose objekt ėshtė objekt studimi
kur ka apo transmeton energji, dhe nxehtėsia ėshtė ajo qė e bėn trupin ose lėndėn tė ketė ose tė transmetojė energji. Zeroja
absolute (-458 F) ėshtė mungesa totale e nxehtėsisė. E shikon,
profesor, ftohtėsia ėshtė vetėm njė fjalė qė e pėrdorim pėr tė
pėrshkruar mungesėn e nxehtėsisė. Nuk mund ta matim ftohtėsinė.
Nxehtėsinė mund ta matim nė njėsi termale sepse nxehtėsia ėshtė
energji. Ftohtėsia nuk ėshtė e kundėrta e nxehtėsisė, profesor, por
mungesa e saj.”

Heshtje nė klasė. Njė stilolaps bie diku nė klasė, duke tingėlluar si ēekiē.
“Po errėsira, profesor? A e kziston errėsira?”
“Po,” ia kthen profesori pa ngurrim. “Ē’ėshtė nata, nėse nuk ėshtė errėsirė?”
“Pėrsėri
gabim, profesor. Errėsira nuk ėshtė diēka; ėshtė mungesa e diēkaje.
Kemi pak dritė, dritė normale, shumė dritė, dritė verbuese, por nėse
nuk kemi dritė nuk kemi asgjė dhe kjo quhet errėsirė, apo jo? Ky ėshtė
kuptimi qė ne pėrdorim pėr tė pėrkufizuar fjalėn.”
“Nė tė vėrtetė nuk ka errėsirė. Po tė kishte, do tė ishim nė gjendje ta bėnim errėsirėn akoma mė tė errėt, apo jo?”
Profesori fillon t’i buzėqeshė studentit qė ka pėrballė. Ky do tė jetė njė semestėr i mirė. “Ē’janė kėto argumente, djalosh?“
“Po, profesor. Ajo qė dua tė them ėshtė se premisa juaj filozofike ka nisur me tė meta kėshtu qė pėrfundimi qė nxirrni do tė dalė patjetėr me tė meta.”
Fytyra e profesorit nuk mund ta fshehė habinė e tij kėtė radhė. “Tė meta? Mund ta shpjegosh si?”
“Ju po punoni me premisėn e dyanshmėrisė/dualitetit
,” shpjegon studenti. “Ju
argumentoni se ekziston jeta dhe vdekja; njė Perėndi i mirė dhe njė
Perėndi i keq. Ju e shikoni konceptin e Perėndisė si diēka tė fundme,
si diēka qė mund ta matim. Profesor, shkenca nuk mund tė shpjegojė as
edhe njė mendim.”

“Ajo
e pėrdor elektricitetin dhe forcėn tėrheqėse, por s’i ka parė kurrė, aq
mė pak ta ketė kuptuar plotėsisht secilėn. Ta shohėsh vdekjen si tė
kundėrtėn e jetės, do tė thotė tė mos e njohėsh faktin qė vdekja nuk
ekziston si diēka substanciale. Vdekja nuk ėshtė e kundėrta e jetės,
por ėshtė mungesa e jetės.”
“Profesor, a u mėsoni studentėve se ata e kanė prejardhjen nga majmuni?

“Nėse po i referoheni procesit natyral tė evolucionit, po patjetėr.”
“E keni parė ndonjėherė evolucionin me sytė tuaj, profesor?”
Profesori fillon tė tundė kokėn, vazhdon tė qeshė, ndėrsa e merr me mend se ku po i rreh ēekani. Nė fakt, semestėr shumė i mirė.
“Pėrderisa
askush s’e ka vėzhguar ndonjėherė procesin e evolucionit tė ndodhė dhe
nuk mund tė provojė se ky proces ėshtė nė vazhdim, a nuk po na mėsoni
thjesht mendimin tuaj, profesor? A nuk jeni kthyer tani nga shkencėtar
nė predikues?

Klasa bėn zhurmė. Studenti rri i qetė deri sa pushon zhurma.
“Pėr tė vazhduar me atė qė po i thonit mė pėrpara studentit tjetėr, po jap njė shembull tė asaj qė dua tė them
Studenti shikon rreth e rrotull nė klasė. “A ka ndonjė kėtu nė klasė qė e ka parė trurin e profesorit?“
Klasa shpėrthen nė tė qeshura.
“A
ka ndonjė qė e ka dėgjuar trurin e profesorit, prekur apo nuhatur
trurin e profesorit? Askush. D.m.th, sipas rregullave tė patundshme tė
protokollit empirik, tė qėndrueshėm, tė demonstrueshėm, shkenca thotė
qė ju nuk keni tru, me gjithė respektin qė kam profesor.”
“Nėse shkenca thotė qė ju nuk keni tru, si t’i marrim pėr tė vėrteta leksionet tuaja, profesor?”

Klasa bie nė qetėsi. Profesori shikon ngultas studentin, fytyra e palexueshme.
Mė nė fund, pas asaj qė dukej pafundėsi, profesori pėrgjigjet. “Ma merr mendja se duhet t’i merrni me besim.”
“Pra, ju pranoni se ekziston besimi dhe nė fakt, besimi ekziston me jetėn,” vazhdon studenti. “Pra, profesor, a ekziston e keqja?”
Tani i pasigurt, profesori pėrgjigjet: “Po
ekziston. E shohim ēdo ditė. E shohim pėrditė nė sjelljet ēnjerėzore tė
njeriut ndaj njeriut. Ėshtė nė morinė e krimeve dhe tė dhunės kudo nė
botė. Gjithė kėto s’janė tjetėr veēse e keqja.”

Studenti i pėrgjigjet: “E
keqja nuk ekziston, profesor, ose sė paku nuk ekziston nė vetvete. E
keqja ėshtė mungesa e Perėndisė. Ėshtė si puna e errėsirės dhe tė
ftohtit, njė fjalė qė njeriu e krijoi pėr tė pėrshkruar mungesėn e
Perėndisė. Perėndia nuk e krijoi tė keqen. E keqja ėshtė rezultati i
asaj qė ndodh kur njeriu nuk e ka dashurinė e Perėndisė nė zemrėn e
tij. Ėshtė njėsoj si e ftohta qė shfaqet kur nuk ėshtė e nxehta dhe si
errėsira qė shfaqet kur mungon drita.”
Profesori ulet. 1. A i dinit keto fakte?
  Vdekja eshte e sigurte, por Bibla flet per nje vdekje te parakohshme.
  Reflekto ne lidhje me keto gjera poshte…
  Shume interesante, lexoje deri ne fund…
  “Mos u mashtroni; Perendia nuk vihet ne loje;
  sepse njeriu do te korre ate qe do te mbjelle”
  Ketu jane disa burra dhe gra, te cilet u tallen me Zotin.
  Xhon Lenon (kengetar):
  Shume vite me pare, gjate nje interviste per Revisten Amerikane (American Magazine), ai tha:
  “Krishterimit do t’i vije fundi, ai do te zhduket. Nuk kam nevoje te diskutoj per kete. Jam i sigurte.
  Jezusi ishte ok, por ndjekesit e tij ishin shume ordinere, sot ne jemi me te famshem se Ai” (1966)
  Lenoni u qellua 6 here me arme, pasi tha se Beatles ishin me te famshem se Jezu Krishti.
  Tankredo Neves (President i Brazilit ):
  Gjate fushates presidenciale, ai tha se nese do te merrte 500,000 vota nga partia e tij, atehere as vete Zoti nuk mund
  ta ndalonte te behej president.
  Sigurisht qe ai mori gjithe votat qe duheshin, por u semur nje dite para se te behej president dhe vdiq.
  Kazuza (Cazuza- kompozitor, kengetar dhe poet Brazialian, ishte biseksual)
  Gjate nje shfaqjeje ne Kanecio te Rio De Zhanerios, ndersa po tymoste cigaren e tij, ai nxori ne ajer nje
  shtellunge tymi duke thene: “Zot, kjo ishte per ty”
  Kazuza vdiq ne moshen 32 vjecanre nga kanceri i mushkerive, ne nje menyre te tmerrshme.
  Personi qe ndertoi anijen e famshme “Titanik”
  Pas ndertimit te Titanikut, nje reporter e pyeti ne lidhje me sa i sigurte do te ishte kjo anije.
  Me nje ton ironik ai tha :” As Zoti vete nuk mund ta fundose”
  Rezultati: Te gjithe e dime se cfare i ndodhi Titanikut.
  Merilin Monro (Aktore)
  Billi Graham, nje predikues shume i njohur ungjillor, e takoi aktoren ne nje nga shfaqjet e saj. Ai i tha se Shpirti i
  Perendise e kishte derguar ate, per t’i folur asaj per Perendine.
  Pasi degjoi cfare kishte per t’i thene predikuesi, ajo tha: “NUk me hyn ne pune Jezusi yt”
  Nje jave me vone, ajo u gjet e vdekur ne apartamentin e saj.
  Bon Skot (Bon Scott) kengetar.
  Ish solisti i grupit te famshem AC/DC, ne nje nga kenget e tij te vitit 1979 kendoi:T
  “Mos me ndalo; Do te shkoj poshte deri ne fund, poshte ne autstraden qe con ne ferr”
  Ne 19 Shkurt 1980, Bon Skot u gjet i vdekur, ekspertiza tregoi se ishte mbytur nga te vjellat e veta.
  Kampinas, Viti 2005
  Ne Kampinas, Brazil, nje grup miqsh te dehur, shkuan te merrnin me makine nje shoqe te tyre…
  E ema e shoqeroi te bijen deri ne makine dhe e shqetesuar nga miqte e saj te dehur i mbajti duart vajzes qe ishte ulur nderkohe
  ne makine dhe i tha: ” Bija ime, Zoti qofte me ty dhe te mbrofte”
  E bija iu pergjigj: ” Vetem nese Ai (Zoti) hipen ne bagazh te makines, sepse ketu brenda sic e sheh nuk ka me vend”
  Disa ore me vone, lajmi erdhi qe keta te rinj ishin aksidentuar dhe te gjithe vdiqen. Makina ishte demtuar aq shume sa te mos
  dallohej me se cfare lloji ishte, por per cudi pjesa e bagazhit nuk ishte hic e demtuar. Policet nuk dinin si ta shpjegonin,
  pasi sipas tyre ishte e pamundur qe bagazhi te mbetej i paprekur. Dhe per cudi te tyre, brenda ne bagazh ishte nje arke me
  veze, dhe asnjera prej tyre nuk ishte thyer.
  Kristina Heuit (Christine Hewitt) gazetare xhamajkiane tha se Bibla (fjala e Zotit) ishte libri me i keq i shkruar ndonjehere.
  Ne Qershor 2006 ajo u gjet e djegur ne ate menyre qe te mos njihej. In
  Shume me shume njerez te tjere te rendesishem kane harruar se asnje
  emri tjeter nuk i eshte dhene aq shume autoritet sa emrit te Jezusit.
  Shume kane vdekur, asnje nuk eshte ringjallur prej tyre, vetem Jezusi vdiq dhe u ringjall perseri.
  Po mendoja qe keta njerez e kane sfiduar Zotin publikisht, ato qe ata thane ishin thene para shume njerezve.
  Zoti eshte plot meshire, nese do te
  vepronte gjithmone i nisur nga drejtesia asnje nga ne nuk do te kishte
  mbetur ne kembe.
  Bibla thote “Perendia e tregoi dashurine e tij ndaj nesh ne ate qe
  Krishti vdiq per ne kur ne ishim ende armiq te Perendise”. Ne po
  jetojme periudhen e durimit dhe hirit te Perendise, periudhen qe na ka
  dhene per t’u penduar dhe per t’u kthyer tek ai duke pranuar dhuraten
  qe ai ka dhene per ne: Jezusin.
  Por nje dite te gjithe do te perballemi me Perendine si Gjykates. Ate dite do te jete shume vone te marrim vendime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Njė e vėrtet e madhe   Sun Jun 08, 2008 10:21 am

Dr. Yes sot e lexova krejt artikullin dhe tė them njė tė vertetė ky tregim ėshtė e vertet aktuale edhe sot.
Te lumtė
Pastori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
 
Perėndia dhe Shkenca
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Debate dhe diskutime-
Kėrce tek: