ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Edhe Kosova mund tė mbaj zgjedhje nė Luginė, ashtu si Serbia nė Kosovė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
nickyNumri i postimeve : 155
Age : 25
Location : Gjakove
Points : -5
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: Edhe Kosova mund tė mbaj zgjedhje nė Luginė, ashtu si Serbia nė Kosovė?   Tue Jun 10, 2008 2:59 am

Mbajtja e zgjedhja serbe nė Kosovė, do tė thoshte njė infiltrim i
lehtė i pushtetit serb dhe administrimit tė pakicės serbe nga qendra e
politikės dhe nacionalizmit serb nė Beograd. Kjo nė njė mėnyrė do tė
thotė pėrzierje nė punėt e brendshme, tė njė shteti demokratik dhe tė
pavarur siē ėshtė Kosova pas 17 shkurtit 2008, gjithashtu edhe njė
forcim edhe mė i madh i urrejtjes sė politikės dhe mendje-ngushtėsisė
serbe pėr tė shkaktuar dhe mbajtur peng, zhvillimin e demokracisė dhe
ndėrtimin e raporteve tė shėndosha ndėr-etnike.

Pakoja e Ahtisaarit dhe zbatimi i saj, ėshtė i mundshėm vetėm
atėherė, kur politika dhe nacionalizmi serb tė mos kenė duar tė lira nė
Kosovės si nė aspektin e mbajtjes sė zgjedhjeve, ashtu edhe tė
infiltrimit tė tyre dhe pėrzierjes nė proceset demokratike nė Kosovė.
Ditėt, qė kemi lėnė pas dhe ato qė presim, janė tė njė debati dhe tė
njė hamendjeje, mjaft tė madhe se ēfarė tė bėhet me kėtė, se politika
serbe ende mendon dhe jeton duke ėndėrruar atė se Kosova ėshtė e tyre
dhe se aty mund tė zhvillohet loja e lirė qoftė e zgjedhjeve, ashtu
edhe e implikimeve tė tjera indirekte siē kemi parė gjatė muajve qė
lamė pas.
Kjo mė sė shumti e dėmton ardhmėrinė e Kosovės dhe rrugėn e nisur,
sesa qė zgjidhė probleme duke ėndėrruar njė mit mjaft problematik nė
Ballkan siē ėshtė miti serb i mbajtjes nė mendjen e ndryshkur tė tyre
Kosovėn.
Politika serbe dėshiron qė tė mundohet tė luaj rolin e Ēubriloviqit,
duke shikuar ndarjen e Kosovės nė zona serbe dhe duke bėrė me to atė qė
do, gjithashtu mėnyra se si po vepron politika serbe tregon qartė se
ajo sfidon politikėn e Kombeve tė Bashkuara, respektivisht UNMIK-un si
dhe tani EULEX, si mision tė satabilizimit dhe tė zhvillimit tė
institucioneve tė Kosovės dhe vet Kosovės drejt njė ardhmėrie
euroatlantike.
Sfidimi i politikės sė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe institucioneve
tė Kosovės, nga politika serbe ėshtė lojė e fėlliqur e mėnyrės sesi
Serbia tė arrij tė ketė bile njė arsye, qė tė pėrdor serbėt e Kosovės
kundėr procesit historik tė Kosovės dhe vet rajonit nė pėrgjithėsi. Me
kėto gjėra Serbia vetėm sa do e dėmtonte veten, sesa do linte ndonjė
vegėz ku vazhdimisht tė kapej dhe duke pėrdorur serbėt e Kosovės tė
shkaktoj probleme sipas qejfeve dhe dėshirave nacionaliste serbe.
Ndėrkaq, siē po shihet, ky sfidimi i politikės nacionaliste serbe, duke
insistuar vazhdimisht qė nė Kosovė tė mbaj zgjedhje, qė nė fakt
juridikisht tregon se kėto zgjedhje janė tė jashtėligjshme ngase mbahen
me njė shtet, qė juridikisht ėshtė i njohur dhe se kjo ėshtė njė
thyerje e rendit dhe rregullit ndėrkombėtar dhe asaj qė bashkėsia
ndėrkombėtare ka vendosur nė lidhje me ēėshtjen e Kosovės dhe
ardhmėrinė e saj.
Megjithėkėtė, siē po shihen shenjat dhe impulset nga ana e
institucioneve ndėrkombėtare dhe atyre vendore, tregon qartė se
politika serbe do mbaj zgjedhje nė Kosovė dhe kjo normalisht se do
ishte njė dėm i madhe i procesit tė nisur tė Kosovės si shtet, sepse
askush dhe nė asnjė mėnyrė nuk duhet lejuar qė politika serbe tė
zhvilloj zgjedhje nė Kosovė. Sepse, po u mbajtėn zgjedhjet serbe,
Serbia do kėrkoj edhe mė shumė qė nė kuadėr tė kėsaj tė pėrfitoj nė
proces duke e hipnotizuar pakicėn serbe se kinse ajo pyetet pėr ta dhe
ata duhet tė mendojnė kah politika e Beogradit e jo e shtetit tė
Kosovės dhe nė kėtė mėnyrė do e largonte qėllimin e bashkėsisė
ndėrkombėtare dhe institucioneve tė shtetit tė Kosovės, qė tė pajtoj
dhe t’i afroj pakicat e sidomos ato serbe qė tė mendoj kah Prishtina.
Mbajtja e zgjedhje do e cenonte juridikisht Kosovėn dhe do e lėvizte
linjėn e institucioneve tė shtetit tė Kosovės nga riintegrimi paqėsor i
pakicave nė njė dezintegrim joracional dhe absurd, sepse askush nuk
lejon qė dikush t’i pėrzihet nė oborrin e vet, apo tė punoj njė gjė nė
tokėn e huaj, kjo ėshtė mė sė shumti absurditet dhe joracionalizėm nė
qoftė se bashkėsia ndėrkombėtare dhe institucionet e shtetit tė Kosovės
lejojnė, qė nė tokėn e tyre tė bėjnė fqinjėt qė do.
Kosova ėshtė shtet dhe ajo vendos pėr tokėn dhe njerėzit e saj qė
jetojnė nė tė, a nuk do ishte njė kėrkesė e mirė nga qeveria e shtetit
tė Kosovės, qė tė kėrkoj nga politika dhe institucionet nė Beograd, qė
edhe Kosova tė mbaj zgjedhje lokale dhe qendrore nė Preshevė, Bujanoc
dhe Medvegjė, edhe kjo do ishte njė arsye mė shumė pėr tė menduar
politika serbe se dhe Kosova si shtet mund tė mbaj zgjedhje tė saj nė
Luginėn e Preshevės, apo edhe nė hapėsirat tjera siē ėshtė Malėsia e
Malit tė Zi.
A nuk do ishte kjo pėrzierja e punėve tė brendshme apo njė infiltrim
joracional dhe jo legjitim i kėtyre qasjeve tė njė shteti, qė insiston
t’i shtyj tė mendojnė ndryshe tė tjerėt dhe tė kthejnė kokėn nga
qendra, qė historia i ndau kėshtu fatkeqėsisht?
Dhe krejt nė fund, mendimet e kohėve tė fundit tė tipit
mesjetaro-bizantin qė pala serbe me politikėn e saj joracionale dhe jo
legjitime, qė po bėn karshi shtetit tė Kosovės si dhe mbėshtetja e
politikės ruse ėshtė vetėm njė nxehje e pozicionit tė tyre, karshi
botės demokratike dhe proceseve tė saj drejt zhvillimeve tė reja nė
marrėdhėniet ndėrkombėtare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.kosovahacker.forumotion.com
 
Edhe Kosova mund tė mbaj zgjedhje nė Luginė, ashtu si Serbia nė Kosovė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Lajme-
Kėrce tek: