ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 A je TI nje njeri i MIRĖ?Provoje testin…

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: A je TI nje njeri i MIRĖ?Provoje testin…   Fri Jun 13, 2008 12:34 pm

A e konsideron ti veten si njė njeri i mirė? Shumica e njerėzve e konsiderojnė veten ashtu. Po tė shumtit nga ne ndryshojnė nė definicionin pėr “mirė”. Bibėla thotė qė perėndia ėshtė e mirė, edhe tė dhjetė urdhėrimet janė standarti i mirėsisė. Ta shikojme pra ligjin e perėndisė. . . Me ndėrgjegje tė saktė, pyet veten nėse i ke zbatuar:

1.

Nuk duhet tė kesh perėndi te tjera para meje.
(A e ke dashur gjithmonė perėndinė para ēdo gjėje tjetėr?)
2.

Mos krijo njė idhull pėr veten.
(A ke krijuar njė perėndi nė mendjen tėnde me tė cilėn ndjehesh mė mirė, njė perėndi qė tė pėrshtatet?)
3.

Mos e pėrdor emrin e perėndisė mė kotė.
(A e ke pėrdorur nje herė emrin e shejntė tė perėndisė si fjalė mallkimi?)
4.

Kujtoje ditėn e sabatit, qė ta mbash tė shenjtė.
5.

Ndero atin tėnd dhe nėnėn tėnde.
6.

Mos vrit.
(Perėndia e konsideron urrejtjen si vrasje.)
7.

Mos shkel kurorėn.
(“Kushdo qė shikon njė grua pėr ta dėshiruar, ka shkelur kurorėn me tė nė zemrėn e vet.
Mateu 5:27-28, kjo pėrfshin gjithashtu marrėdhėniet seksuale para martese).
8.

Mos vidh.
(A ke vjedhur ndonjė herė diēka? - vlera e sendit nuk ka rėndesi.)
9.

Mos gėnje.
(A ke gėnjyer qoftė edhe vetem njė here? Duke pėrfshirė pėrgjigjet e kėtyre pyetjeve.)
10.

Mos lakmo.
(A ke lakmuar ndonjė herė me zili diēka qė i pėrket dikujt tjetėr?)

Bibla thotė qė Perėndia do ti dėnoj tė gjithė vrasėsit, pėrdhunuesit, hajdutėt, gėnjeshtarėt, kurorėshkelesit, e tė tjerė. Madje do ti gjykojė fjalėt dhe mendimet tona. Nė diten e gjyqit do tė tė gjykojnė fajtor apo tė pafajshėm pėr shkelje tė urdhėrimeve tė tij?
Photo copyrighted.

Ndoshta ti mendon se Perėndia ėshtė e mirė dhe prandaj do ti lėrė pa ndėshkuar mėkatet e tua. Po ėshtė mirėsia e tij qė do tė sigurojė qė vrasėsit, pėrdhunuesit, hajdutat, gėnjeshtarėt, e tė tjerė tė marrin drejtėsi. Do tė ishte nje gjyqtar i koruptuar po ta mbyllte njėrin sy pėrpara padrejtėsisė.

A i ke mbajtur urdhėrimet?

Bibla thotė qė ligji ėshtė i pėrkryer. Tė urdhėron qė ti tė jesh i pėrkryer (Mateu 5:48). A je i pėrkryer (nė mendime, fjalė dhe veprime)? A do tė arrish nė qiell?

Ndoshta ti mund tė thuash qė ti prapė je i mirė, mirėpo Perėndia thotė qė ti nuk je (shiko Psalmeve 14:2-3). Do me thėnė qė njeri nga ju po gėnjen dhe Bibla thotė qė ėshtė e pamundur qė Perėndia tė gėnjejė.
Pėr ferrin dhe gjyqin

A eksiston nje vend i vėrtetė i quajtur "ferr"?

Pse u krijua ferri?

A do tė ketė me tė vėrtetė njė zjarr tė flakėt nė ferr?

Ēfarė duhet tė jesh gati tė besh pėr tė qėndruar jashtė ferrit?

Si mundet nje Perėndi dashurie tė dėrgojė dikė nė ferr?

Po sikur unė mos tė besojė nė ferr?

Mos harro qė tė gjithė gėnjeshtarė do tė hidhen nė liqenin e zjarrit (Zbulesa 21:8). Ligji i Perėndisė kėrkon drejtėsi, dhe ndėshkimi pėr mėkatet kundėr atij ėshtė vdekje dhe ferr. Dėgjo me vėmendje, po tė duash tė jetosh.

Perėndia vetė krijoi nje menyrė ku drejtėsia dhe mirėsia e tij mund tė takohen. Ne e shkelėm Ligjin, po Perėndia u bė njeri pėr ta paguar gjobėn. Jezusi vuajti he vdiq nė kryq pėr ta zbatuar Ligjin. Perėndia mund tė na falė dhe tė na japė dhuratėn e jetės se pėrjetshme!

Por ndoshta ti prapė mendon qė (tani e mbrapa) mund ti mbash tė Dhjetė Urdhėrimet. A nuk ėshtė e vėrtetė qė mė tė mirėt nga ne kanė gėnjyer, vjedhur, dėshiruar diēka plot epsh, urrejtur, dhe nuk e kanė dashur Perėndinė para ēdo gjėje tjetėr, dhe nuk e kanė dashur tjetrin si veten?

Si mund tė jetojmė pra nje jetė "tė mirė” nėse kemi mėkatuar tashmė kundėr Perėndisė? Maksimumi ne jemi gėnjeshtarė dhe hajduta tė pėrmirėsuar … po prapė jemi shkelės tė ligjit.

Mendoje kėshtu…

A do kishe shitur njerin nga sytė e tu pėr nje miljon dollarė? A do ti kishe shitur tė dy pėr $50 miljon? Jam i sigurtė qė jo. Sytė e tu janė tepėr tė ēmuar, por prapė janė vetėm dritaret e shpirtit tėnd. Atėherė sa duhet tė jetė vlera e jetės tėnde (e shpirtit tėnd)?

Me kėto mendime nė mendje, cili do tė kishte qenė nje ēmim i drejtė pėr jeten e pėrjetshme? Ėshtė tėrėsisht pa ēmim. Sidoqoftė, po tė bėsojmė nė vetė-mirėsinė tonė pėr tė hyrė nė qiell, ne po i themi Perėndisė, “Do tė hyj nė qiell sepse kam berė mirė – e kam merituar hyrjen nė tė.”

Imagjino sikur ti tė doje tė mė jepje nje makinė tė re (shumė tė shrenjtė), po unė tė thoja, “Nuk mund ta pranoj!E ndjej veten nė siklet duke pranuar nje dhuratė tė tillė … ja ku i ke 10 cents pėr tė.” Jam i sigurt qė ti do tė ndjeheshe shumė i ofenduar prej nje propozimi pėr pagesė kaq patetik. Pėrveē kėsaj, po e pagova, nuk ėshtė mė nje dhuratė, ėshtė nje blerje. . . Ėshtė e imja me tė drejtė.

Kur flasim pėr hyrjen nė qiell duke qenė tė mirė, duke mbajtur tė dhjetė urdhėrimet, e tė tjerė, ne i hedhim Perėndisė 10 cents e “vet-drejtėsisė”, qė ėshtė nje fyerje e tmerrshme pėr Perėndinė, nė shkėlqimin e sakrificės sė tij. E vetmja gjė qė mund tė bejmė ne ėshtė tė pėrulim veten, tė pendohemi pėr mėkatet tona dhe tė pranojmė dhuratėn duke besuar vetėm nėJezu Krishtin.

Perėndia e plotfuqishme vėrtetoi sa shumė tė do ty kur Jezusi vuajti pėr ty nė kryq. Po tė duash tė besosh nė mirėsinė tėnde, atėherė ti po thua qė vdekja pikėlluese e tij nė kryq ka qenė kot.
A je i hutuar?

VIDEO ONLINE: A do tė shkosh nė qiell? Shumica e njerėzve e keqkuptojnė si mund arrijnė atje. SHKO

Sa mirė ėshtė mjaftė mirė? Answer

Jam mjaftė i mirė pėr tė hyrė nė qiell? Answer

A do tė shpėtohen tė gjithė njerėzit pėrfundimisht? Answer (Shumė kanė nje shpresė tė pasaktė dhe besojnė qė gjėrat do tė rregullohen pėrfundimisht dhe herėt a vonė do tė hyjnė nė qiell. A ėshtė e vėrtetė?)

Ėshtė Perėndia e drejtė tė shpėtojė vetėm disa? Answer

Si mund tė falem edhe si mund tė ndjihem i falur? Answer

Si mund tė jem i sigurt pėr shpėtimin tim? Answer

…MĖ SHUMĖ PĖRGJIGJE PĖR SHPĖTIMIN

Bibla thotė, “Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė.” Nuk mund ta fitosh nje dhuratė. (grace)

Kur Jezusi tha qė tė "besojmė” nė tė, Ishte duke thonė qė ne duhet tė kemi besim nė tė, nė tė njejten menyrė sikur e beson parashutėn qė do tė shpėtojė ty kur hidhesh nga nje aeroplan. Ti jo vetem beson nė parashutėn – ti e vesh.

Tė lutem, mos u "hidh“ pa Jezusin. Po tė vdesesh nė mėkatet e tua nuk ka mundėsi tė dytė. Perėndia do tė jape ty drejtsinė, dhe do tė pėrfundosh nė ferr pėrgjithmonė. Ēdo lloj shqetėsimi qė tė kesh tashmė zvogėlohet nga shqetėsimi qė ke me Krijuesin tėnd. Zemėrimi i Perėndisė qėndron mbi tė (Gjoni 3:36).

Perėndia nuk do qė ti tė shkosh nė ferr. As ti nuk do tė shkosh atje, pranoi pra atėherė mėkatet e tua para Perėndisė, besoje Jezusin qė tė shpėtojė ty, dhe do tė kalosh nga vdekja tė jetė.

Pastaj lexoje Biblėn pėr ditė dhe zbatoi ato qė lexon. (Shiko Gjoni 14:21). Bindja jota te Perėndia ėshtė dėshmia e dashurisė tėnde. Ki besim tė Perėndia, kurrė nuk do tė ti zhgėnjejė shpresat e tua.

Thuaj Perėndisė diēka tė tillė:

"E dashur Perėndi, sot do tė ndahem nga tė gjitha mėkatet e mia (tregoje cilat). Nė diten e sotme e ve besimin te Jezu Krishti si Zoti dhe shpėtimtari im. Ai ėshtė e vetmja menyrė pėr mua pėr tė qenė i shpėtuar. Ai ėshtė 'udha, e vėrteta dhe jeta'." Tė lutem, mė falė, ndryshoje zemren time dhe ma dhuro dhuratėn tėnde tė jetės se pėrjetshme. Nė emėr tė Krishtit unė falem. Amen.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
 
A je TI nje njeri i MIRĖ?Provoje testin…
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Debate dhe diskutime-
Kėrce tek: