ForumForum  Portali*Portali*  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 PTK fitoi 100 milionė euro gjatė 2007

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Sweet Cat

avatar

Numri i postimeve : 26
Age : 28
Location : GJakova
Points : 0
Registration date : 05/06/2008

MesazhTitulli: PTK fitoi 100 milionė euro gjatė 2007   Fri Jun 13, 2008 6:32 pm

PTK fitoi 100 milionė euro gjatė 2007


Posta dhe
Telekomi i Kosovės, ka njoftuar se gjatė vitit 2007 ka arritur tė
sigurojė njė fitim prej rreth 100 milionė eurove, dukshėm mė shumė se
njė vit mė parė.
"Rezultatet financiare pėr vitin 2007
tregojnė njė fitim para tatimit me vlerė rreth 98 milionė euro, qė
ėshtė 30 pėr qind me e lartė se krahasuar me vitin 2006. Ndėrkaq
shpenzimet operative janė mbajtur afėr nivelit tė vitit 2006. PTK-ja ka
tė punėsuar 2500 punėtorė dhe ka vazhduar tė mbetet taksapaguesi mė i
madh i buxheti tė Kosovės dhe ka paguar 47 milionė euro vetėm gjatė
vitit 2007", thuhet nė komunikatėn e dėrguar pėr media nga PTK.

Sipas ish-drejtorit tė kėsaj kompanie, Etrur Rrustemaj, qė e menaxhoi
atė pėr dy vite, ėshtė hera e parė qė auditori ka dhėnė opinionin e tij
pėr financat e PTK-sė.

“Megjithėse askush nuk mė ka kontaktuar pėr bilancin e kompanisė jam
shumė i kėnaqur me rezultate qė kemi arritur gjatė vitit 2007. Ky
rezultat tepėr i kėnaqshėm, rreth 100 milionė euro fitim ėshtė arritur
nė saje tė punės qė kemi bėrė sė bashku me ekipin ”, tha ish-drejtori i
kėsaj kompanie, Etrur Rrustemaj.

Rrustemaj ka menaxhuar me kėtė kompani prej prillit tė 2006 deri mė 31
dhjetor tė 2007, pasi dha dorėheqje nga ky post pėr shkak tė presioneve
politike.

Nė vitin 2005 gjatė kohės qė kjo kompani menaxhohet nga ish drejtori
Gavin Jeffrey, nė bilancin financiar tė 2005 kompania qe nxjerrė me
humbje prej rreth 900 mijė eurove.

Ndėrsa gjatė vitit 2006 kompania fitoi rreth 70 milionė euro.

Sipas komunikatės sė Bordit tė Drejtorėve tė Postės dhe
Telekomunikacionit tė Kosovės (PTK) Sh.A, nė mbledhjen e
jashtėzakonshme tė mbajtur te enjten zyrat qendrore aprovoi kėto tė
dhėna financiare.

Komunikata e kompanisė po ashtu ēmon rolin qė ka luajtur ajo nė sektorin bankar.

"PTK-ja ka luajtur rol tė ēmueshėm nė sektorin bankar tė Kosovės, duke
mbajtur tė gjitha paratė nė bankat komerciale tė Kosovės dhe nė kėtė
mėnyrė duke mbetur depozituesi mė i madh nė bankat komerciale, me mė
shumė se 20% tė totalit tė depozitave bankare nė Kosovė".

Komunikata e PTK-sė po ashtu potencon edhe problemet qė ėshtė duke u pėrballur kompania.

"PTK sigurisht qė do ta ndjejė ndikimin e konkurrencės nė tregun e
telefonisė mobile. Jemi duke u pėrballur me sfida serioze, nė
konkurrencė me njė kompani private qė ėshtė e lirė nga pengesat me tė
cilat ballafaqohet PTK si ndėrmarrje publike, si Ligji i Prokurimit
Publik etj. PTK shfaqė shpresėn e saj tė sinqertė qė kjo gjendje do tė
adresohet dhe se nė njė tė ardhme tė afėrt do tė jetė nė gjendje tė
pėrballet me njė konkurrencė ferr dhe tė barabartė". /Telegrafi/


Cila kompani mendoni qė do tė bėhet mė e fortė?
IPKO apo PTK do tė mbaj MONOPOL???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.secretofthetruth.org
Pastor
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 286
Age : 41
Location : Gjakova
Points : 15
Registration date : 26/05/2008

MesazhTitulli: IPKO DHE PTK   Fri Jun 13, 2008 6:43 pm

Unė mendoj qė si kompani dy palėt kanė mu ul bashkė nė tavolin dhe kan mi bo marrėveshje pėr monopol
Dhe mandej kush e vuan me ēmimet populli i shkretė
Teme e trent sweet cat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://misionikosova.albanianforum.net
 
PTK fitoi 100 milionė euro gjatė 2007
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Jeta pėrditė :: Puna dhe Gjendja ekonomike-
Kėrce tek: